Φανταστική η ΑΕΚ μέσα στο Αγρίνιο, δεν δυσκολεύτηκε καθόλου να επικρατήσει κόντρα στον Παναιτωλικό με 4-1 τελικό σκορ, παίρνοντας το πρώτο “διπλό” για το νέο έτος και να φύγει νικήτρια από το ματς για την 16η αγωνιστική της Super League.

Οι Μπακασέτας, Χριστοδουλόπουλος και Αραούχο “καθάρισαν” τον αγώνα από το πρώτο ημίχρονο με τον καθένα να πετυχαίνει από ένα γκολ, ενώ στο δεύτερο μέρος ο Λόπες έγραψε το τελικό σκορ. Για τους Αγρινιώτες, ο Μοράρ κατάφερε να μειώσει στο τέλος με εκτέλεση πέναλτι.

Το ματς ξεκίνησε με τον ιδανικότερο τρόπο για την ΑΕΚ αφού μόλις στο 6′ ο Μπακασέτας με άψογη εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ κι έκανε το 0-1. Για τη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να είχαν “καθαρίσει” από το 12′ αλλά η μπάλα πήγε στο δοκάρι μετά το σουτ του Μπακασέτα και την επέμβαση του Κυριακίδη. Οι παίκτες του Μανόλο Χιμένεθ είχαν συνεχώς στο μισό γήπεδο τους γηπεδούχους, οι οποίοι δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι άλλο πέρα από το να παίζουν αμυντικά.

Στο 35′, έπειτα από ωραία συνεργασία, η μπάλα κατέληξε στον Μπακασέτα που ανατράπηκε από τον Μύγα και ο Χριστοδουλόπουλος εκτελώντας το πέναλτι έκανε το 0-2. Οι Αγρινιώτες προσπάθησαν να “αντιδράσουν” και να πιέσουν. Κέρδισαν κάποιες στημένες φάσεις στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους αλλά ο Μπακασέτας ήταν σε τρομερή κατάσταση και στο 45′ έκανε μαγική προσπάθεια και ασίστ για τον Αραούχο, ο οποίος τελείωσε όπως έπρεπε τη φάση για το 0-3 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Παναιτωλικός προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τους πιο χαλαρούς ρυθμούς της ΑΕΚ και βρήκε τις ευκαιρίες για να δώσει κάποιο ενδιαφέρον στο ματς. Όμως στο 61′ ο Μασούντ, που αντικατέστησε τον Μπακασέτα, έβγαλε την μπαλιά για τον Λόπες και ο Πορτογάλος στην πρώτη του επαφή με την μπάλα έκανε το 0-4 με σουτ εκτός περιοχής. Μέσα σε όλα αυτά, ο διαιτητής Καραντώνης έδωσε πέναλτι στο 68′ σε μια φάση με τους Κονέ-Μάζουρεκ, για να μειώσει σε 1-4 ο Μοράρ, με το ματς να ολοκληρώνεται με την ΑΕΚ να ελέγχει την κατάσταση.

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κυριακίδης, Μιχάι, Ροντρίγκες, Μύγας (69′ Μαρινάκης), Λουίς Ρότσα (60′ Τσοκάνης), Μπεχαράνο, Μάρκος Πάουλο, Μάζουρεκ, Ντίας, Μοράρ, Ρόσα (46′ Κλέσιο).

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Γκάλο, Κονέ, Γαλανόπουλος, Μπακασέτας (51′ Μασούντ), Λιβάγια, Χριστοδουλόπουλος (60′ Λόπες), Αραούχο (71′ Γιακουμάκης).