Με σύμμαχο του τον δυνατό άνεμο, ο Ολυμπιακός πέρασε με το φτωχό αλλά πολύτιμο 1-0 από το Μπακού, μετά την εξαιρετική έμπνευση του Βαλμπουενά και το γκολ του Μασούρα, βάζοντας έτσι πλώρη για την συμμετοχή του σε ευρωπαϊκό όμιλο. Ακούραστος στρατηγός ο βραχύσωμος Γάλλος, θετικός ο Κουντέ, σεληνιασμένος ο Σισέ!

Το ερυθρόλευκο τοπίο είχε διαμορφωθεί πολύ πριν την σέντρα της αναμέτρησης. Οι πολλές και σημαντικές απουσίες ώθησαν τον Πέδρο Μαρτίνς στην κατάταξη μιας ακόμη ιδιόμορφης ενδεκάδας, με τρία στόπερ και διάταξη 3-4-3. Για να περάσουμε στο πρακτικό κομμάτι του θέματος όμως, το συγκεκριμένο τρικ απέδωσε άψογα για τον Πορτογάλο τεχνικό.

Η Νέφτσι Μπακού ήταν αυτή που απείλησε πρώτη στο παιχνίδι, έχοντας σύμμαχο της τον… αέρα, με το μακρινό σουτ του Μαχμούντοφ να μπερδεύει τον Τζολάκη, αλλά να μην τον απειλεί ιδιαίτερα, μόλις στο 3ο λεπτό. Φάση που δεν ήταν αρκετή για να χαλάσει το μυαλό του Ολυμπιακού, που κατάφερε να μετουσιώσει την καλή του παρουσία στον αγωνιστικό χώρο με ένα πολύτιμο γκολ, ακριβώς με τη συμπλήρωση 15 αγωνιστικών λεπτών.

Ο εξαιρετικός απόψε στον ρόλο του μπακ-χαφ Σισέ, πίεσε ψηλά, έκλεψε την μπάλα, βγήκε σε θέση τετ α τετ, με τον Μαμάντοφ να αποκρούει, την μπάλα να φτάνει στον Βαλμπουενά, με τον Γάλλο να βρίσκει με μια υπέροχη σκαφτή μπαλιά τον Μασούρα, ο οποίος έκανε την προβολή για το γόνατο για το 1-0!

Η απάντηση από πλευράς Αζέρων ήρθε μόλις πέντε λεπτά αργότερα, με ένα ακόμη μακρινό σουτ -από τον Μπασκέ αυτή την φορά- να ελέγχεται από τον νεαρό Έλληνα τερματοφύλακα. Οι ερυθρόλευκες συνεργασίες ήταν σαφώς ποιοτικότερες από την πρώτη αναμέτρηση στο Φαληρικό γήπεδο, ο Ολυμπιακός έφτανε με μεγάλη άνεση στα πέριξ της περιοχής της ομάδας του Μπακού, με τις εκτός περιοχής προσπάθειες των Σουρλή (28′) και Λαλά (30′) να μην είναι αρκετές για να φέρουν το τελειωτικό χτύπημα.

Το τελευταίο τέταρτο του πρώτου ημιχρόνου δεν επιφύλασσε άλλες συγκινήσεις, με το δεύτερο μέρος να ξεκινάει με την Νέφτσι σε ρόλο θηρευτή, χωρίς αυτό να σημαίνει πως θα κατάφερνε να δείξει και τα… δόντια της. Η διαχείριση ήταν εξαιρετική από πλευράς Πέδρο Μαρτίνς, το σύνολο του Αμπάσοφ παρέμεινε εντελώς ακίνδυνο παρά την κατοχή και ο Ολυμπιακός έδειχνε πως νομοτελειακά θα έβρισκε τις φάσεις του για να κλειδώσει το ματς.

Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, ο Χασάν έπιασε την προβολή από κοντά, υποχρεώνοντας τον Μαμάντοφ σε μια υπέροχη επέμβαση στο 58ο λεπτό. Ο Αιγύπτιος επιθετικός είχε ακόμα μια ευκαιρία για να γράψει το 2-0 (77′), με το πλασέ του να σταματάει ωστόσο σε σώμα αμυνόμενου και την ευκαιρία από εξαιρετική θέση μάλιστα, να περνάει ανεκμετάλλευτη. Το σκορ δεν έμελλε να αλλάξει έως το τέλος του παιχνιδιού, με τον Ολυμπιακό να βγαίνει αλώβητος από μια δύσκολη δοκιμασία, ατενίζοντας το μέλλον με περισσότερη ηρεμία…