Ο Ρομέο Βερμάντ της Βέστερλο έγραψε ιστορία με λανθασμένο τρόπο, με τον νεαρό φορ να αφήνει την ομάδα του με 10 παίκτες στο ματς με την Μέχελεν, αντικρίζοντας δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε 4 δευτερόλεπτα.

Ο αγώνας της Μέχελεν με την Βέστερλο για τα playoffs του βελγικού πρωταθλήματος, που δίνουν έπαθλο ένα εισιτήριο για το Conference League, ήταν συναρπαστικός, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 2-0 πριν συμπληρωθεί μισή ώρα αγώνα αλλά τους γηπεδούχους να κάνουν ολική ανατροπή στο δεύτερο και να παίρνουν το τρίποντο κάνοντας το 3-2 στο 90+3′.

Φάση-κλειδί στο να αρχίσει η αντίστροφη μέτρηση για την ανατροπή ήταν εκείνη του τέταρτου λεπτού των καθυστερήσεων στο πρώτο μέρος, με έναν παίκτη της Βέστερλο να αφαιρεί από δίπλα του την ταμπέλα του σκόρερ και να φοράει το μανδύα του μοιραίου.

Ο λόγος για τον Ρομέο Βερμάντ που έκανε το 2-0 για τους φιλοξενούμενους στο 29′, με τον 20χρονο Βέλγο φορ να κάνει κάτι το…. ασύλληπτο πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για την αναπαυλα: είδε κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή και τον έπιασε από το χέρι για να διαμαρτυρηθεί, με τον άρχοντα του αγώνα να του βγάζει δεύτερη κίτρινη μέσα σε 4” και να τον αποβάλλει.