Δεκατέσσερις ημέρες γεμάτες από τένις ξεκίνησαν και ένα από τα αγαπημένα τουρνουά, το US Open, μας χαρίζει στιγμές απόλαυσης αλλά και κέρδη.

Οι ελληνικές συμμετοχές είναι αυτές που τραβάνε περισσότερο τα βλέμματα ενώ παράλληλα, όλα τα “αστέρια” του τένις συμπληρώνουν μια λίστα από λόγους για να παρακολουθήσουμε στενά το φετινό US Open.

Νταντίλ Μεντβέντεβ – Στέφανος Τσιτσιπάς:

Πρώτο ματς που επιλέγουμε για σήμερα (18:00) είναι αυτό του Στέφανου Τσιτσιπά κόντρα στον Ντανίλ Μεντβέντεβ. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας που βρίσκεται σε εξαιρετική φόρμα έχει πάρει… φόρα τελευταία και κοιτάζει μόνο την κορυφή. Ωστόσο, ο Ρώσος αντίπαλός του, Νο36 της παγκόσμιας κατάταξης είναι σε επίσης πολύ καλό αγωνιστικό επίπεδο και μάλιστα πρόσφατα “σκαρφάλωσε” πιο ψηλά στη λίστα του ATP.

Ο Τσιτσιπάς έπειτα από τον πρώτο του αγώνα είχε μιάμιση ημέρα να ξεκουραστεί και να προετοιμαστεί σε όλα τα επίπεδα για έναν επικίνδυνο αντίπαλο ο οποίος στο παρελθόν τον έχει κερδίσει μία φορά.

Το ματς αναμένεται να κρατήσει την αγωνία μας ψηλά. Το όβερ 40,5 για τα συνολικά games, που βρίσκουμε σε απόδοση 1,97 στην stoiximan.gr είναι αρκετά καλή επιλογή. Το χάντικαπ για το διπλό του Τσιτσιπά στο -2,5 σε τιμή 1,93 στην ίδια εταιρεία αποτελεί μια ακόμη καλή επιλογή. Τέλος, το παιχνίδι αυτό θα κριθεί στις λεπτομέρειες, έτσι το να πάει το ματς σε 4ο σετ που βρίσκουμε στην stoiximan.gr σε απόδοση 2,55 είναι αρκετά πιθανό.

Μαρία Σάκκαρη – Σοφία Κένιν:

Επόμενη ελληνική συμμετοχή είναι της Μαρίας Σάκκαρη που απόψε το βράδυ (23:30) “κοντράρεται” με την Σοφία Κένιν. Οι δυό τους αναμετρήθηκαν πρόσφατα, στο φετινό Wimbleton, με την Αμερικανίδα να καταφέρνει να κερδίζει τα “σκήπτρα” εκείνης της μονομαχίας. Τα δεδομένα όμως τώρα είναι διαφορετικά μιας και η σκληρή επιφάνεια είναι κάτι που… πάει στην Σάκκαρη, η οποία μάλιστα στον προηγούμενο αγώνα της κόντρα στην Μουχάμαντ επικράτησε άνετα και έδειξε πως είναι πολύ φορμαρισμένη και αποφασισμένη.

Ο αγώνας για την ελληνίδα τενίστρια είναι ένα ακόμα “εμπόδιο” που πρέπει να περάσει για να προχωρήσει στη διοργάνωση της Νέας Υόρκης και το “κλειδί” της επιτυχίας θα είναι η συγκέντρωση.

Η διπλή επιλογή που βρίσκουμε στην stoiximan.gr να κερδίσει η Σάκκαρη το πρώτο σετ και το ματς, σε απόδοση 1,85 θεωρείται σχεδόν safe. Για όσους επιθυμούν να ρισκάρουν παραπάνω, θα κοιτάξουμε την πολλαπλή επιλογή για το σκορ του πρώτου σετ και θα διαλέξουμε νίκη της Σάκκαρη με 6-3 ή 6-4 σε απόδοση 3,30 από την ίδια εταιρεία.