Τα ζόρια τώρα αρχίζουν για τις 16 ομάδες που προκρίθηκαν στην νοκ-άουτ φάση του Μουντιάλ, με το σημερινό πρόγραμμα να περιλαμβάνει «δυνατούς» αγώνες που θα προσφέρουν αρκετές μάχες και συγκινήσεις.

Γαλλία-Αργεντινή

Αυτό λοιπόν θα είναι το εναρκτήριο παιχνίδι των νοκ-άουτ αγώνων για το Μουντιάλ του 2018 και ουσιαστικά τώρα ξεκινάει η διοργάνωση . Οι Γάλλοι ολοκλήρωσαν την πρώτη φάση, έχοντας αποκομίσει 7 βαθμούς, χωρίς όμως να πείσουν με τις εμφανίσεις τους και αυτό αφήνει ένα μικρό παράθυρο αισιοδοξίας στην Αργεντινή για πρόκριση. Η ομάδα του Λιονέλ Μέσι χρειάστηκε να περιμένει μέχρι το 85ο λεπτό της 3ης αγωνιστικής για να πάρει το μεγάλο προβάδισμα για το εισιτήριο για την επόμενη φάση, αφού πρώτα της έκανε την χάρη η αδιάφορη Κροατία να νικήσει τους Ισλανδούς. Καμία από τις δύο ομάδες δεν έχει ικανοποιήσει έως τώρα και τα πάντα είναι ανοιχτά, σε ένα ματς που θα είναι καθαρή τριπλή.

Επειδή είναι αγώνες νοκ-άουτ, που υπάρχει στο μυαλό των παικτών και το σενάριο της παράτασης, θα ήταν πιο σωστό αντί για σημείο (1 ή 2) να παίζουμε πρόκριση της ομάδας που θεωρούμε ότι μπορεί να περάσει στην επόμενη φάση. Οι φιναλίστ του Euro 2016 είναι ένα κλικ καλύτεροι και με πιο γεμάτο ρόστερ από την Αργεντινή και θα είναι η ομάδα που ίσως πάρει το πρώτο εισιτήριο για τους «8» . Άρα, θα ποντάρουμε στην πρόκριση της Γαλλίας σε απόδοση 1.70, σε ένα σετ αποδόσεων που είναι πάντως πολύ σωστά διαβασμένο .

Ουρουγουάη-Πορτογαλία

Οι πρωταθλητές Ευρώπης του Κριστιάνο Ρονάλντο και του Φερνάντο Σάντος απέναντι στην Ουρουγουάη του Καβάνι και Σουάρες. Η ομάδα της Λατινικής Αμερικής, ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στο Α’ γκρουπ με 9 βαθμούς και 0 γκολ παθητικό. Σίγουρα, οι αριθμοί δείχνουν πολλά, αλλά μόνο στο 3ο ματς απέναντι στην οικοδέσποινα Ρωσία ικανοποίησε με την απόδοσή της. Από την άλλη μεριά, η Πορτογαλία παραλίγο να πάθει «έμφραγμα» την τελευταία αγωνιστική με το Ιράν, αφού ισοφαρίστηκε στο 93 από το γκολ πέναλτι του Ανσαριφάρντ και στο 94 ο Ταρέμι έχασε τεράστια ευκαιρία για το 2-1. Με 5 βαθμούς λοιπόν οι Πορτογάλοι πήραν την 2η θέση και θέλουν πλέον να μπουν και αυτοί με την σειρά τους στην οκτάδα συνεχίζοντας τις επιτυχίες σε τελικές φάσεις . Θα είναι ένα σκληρό ματς που θα κριθεί στις λεπτομέρειες με την Πορτογαλία να αντιμετωπίζει το ματς όπως οι ομάδες του Σάντος σε νοκ-άουτ παιχνίδια. Θα πάμε με την πρόκριση της παρέας του Ρονάλντο σε απόδοση 1.93.