Ο Ιωνικός προέβαλλε σθεναρή αντίσταση στον Προμηθέα σε όλη τη διάρκεια του 40λεπτου, όμως η ομάδα της Πάτρας βρήκε μεγάλα σουτ σε κρίσιμα σημεία από τους νεοφερμένους Μάντζαρη και Μαυροκεφαλίδη και κατάφεραν να αποδράσουν με το σπουδαίο διπλό από το «Σοφία Μπεφόν», (73-69), επιστρέφοντας στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Στο «Σοφία Μπεφόν» ο Προμηθέα αγωνίστηκε χωρίς δύο εκ των κορυφαίων παικτών του φέτος (Χολ, Φίλερ), όμως κατάφερε να μείνει… όρθιος και να φτάσει στη νίκη. Παρά τη μεγάλη εμφάνιση του Τζαμάλ Τζόουνς (22π, 11ρ), ο Προμηθέας πήρε τη νίκη, έχοντας πρωταγωνιστές τους Λίποβι (20π), Αγραβάνη (15π, 14ρ) και Μάντζαρη (17π, 7ασ) και έφτασε στη νίκη, αφήνοντας πίσω την ήττα από την Λάρισα.

Ο Ιωνικός μπήκε δυνατά στο παρκέ και με μπροστάρη τον Τζαμάλ Τζόουνς μπήκε σε θέση οδηγού (9-2, 4′). Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν τον έλεγχο και αφού εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των Πατρινών έφεραν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα με τον Σακελλαρίου (16-5, 8′). Ο Μάντζαρης μείωσε για τον Προμηθέα (16-7), όμως ο Ιωνικός διατήρησε τον έλεγχο ως το τέλος του δεκαλέπτου.

Η εικόνα του Προμηθέα ήταν διαφορετική στο δεύτερο δεκλάλεπτο. Οι Πατρινοί ανέβασσαν την απόδοσή τους, ειδικά στο επιθετικό κομμάτι και με Αγραβάνη-Μάντζαρη-Λίποβι να αναλαμβάνουν δράση κατάφεραν να ισοφαρίσουν (20-20, 13′). Ο Ρόμπινσον φώναξε παρών και αυτό βοήθησε τον Προμηθέα να προσπεράσει (24-26, 15′). Ο Μάντζαρης ήταν ορεξάτος και έδωσε αέρα 5 πόντων στην ομάδα του (26-31, 17′). Ο Ιωνικός αντέδρασε και χάρη σε Τζόονυς-Σίμπσον ανέτρεψε το σκηνικό (32-31, 18′). Ο Έλλις όμως σκόραρε από κοντά και έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ στο τέλος του ημιχρόνου για το 32-33.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, με τον Λίποβι να κρατάει τον Προμηθέα μπροστά στο σκοτ (37-38, 23′). Αγραβάνης και Ρόμπινσον πήραν την κατάσταση στα χέρια τους, με τους Πατρινούς να «χτίζουν» διαφορά (43-48, 26′). Τα τρίποντα των Αγραβάνη-Μάντζαρη έφεραν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (45-57, 28′). Ο Προμηθέας κράτησε το +12 ως το τέλος του δεκαλέπτου.

Ο Ιωνικός έβγαλε αντίδραση στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Μιχάλη Κουταλιανού έπαιξαν πολύ καλή άμυνα και με τον Τζαμάλ Τζόουνς μπροστάρη «έτρεξαν» επί μέρους 11-0, μειώνοντας σε απόσταση βολής (56-57, 34′). Ο Βαγγέλης Σακελλαρίου με εύστοχο ζευγάρι βολών έβαλε τον Ιωνικό μπροστά στο σκορ (60-59), για να απαντήσει ο Λίποβι με τρίποντο (60-62, 36′). Τα τρίποντα των Μάντζαρη-Μαυροκεφαλίδη κράτησαν μπροστά στο σκορ τον Προμηθέα (64-69, 38′). Ο Σακελλαρίου μείωσε σε 66-69 και στη συνέχεια οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρία να ισοφαρίσουν, αλλά το τρίποντο του Σακελλαρίου δεν βρήκε στόχο. Οι γηπεδούχοι έκαναν μεγάλη προσπάθεια ως το τέλος και είχαν ευκαιρία να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση, όμως το floater του Δημάκου δεν βρήκε στόχο και έτσι ο Προμηθέας έφτασε στη νίκη με 69-71.

Τα δεκάλεπτα: 16-7, 32-33, 45-57, 69-73.