Με ένα τρομερό buzzer beater του Έρικ ΜακΚρι στην εκπνοή του αγώνα το Περιστέρι, που βρέθηκε να χάνει μέχρι και 16 πόντους, πήρε σπουδαία νίκη επί του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη με 87-86.

Με προσωπικές ενέργειες του Πέτεγουεϊ και του Χρυσικόπουλου το Περιστέρι προηγήθηκε 7-16 στο 6’. Το τρίποντο του Λοβ και πέντε σερί πόντοι του Τζόουνς διαμόρφωσαν το 17-18, με τον πρώτο να κλείνει με τρίποντο στη λήξη της πρώτης περιόδου για το 20-23.

Ο Λοβ συνέχισε να σκοράρει από τα 6,75μ., ο Χρυσικόπουλος είχε τις απαντήσεις με inside game (10π.) και ο ΝτιΛέο με πέντε διαδοχικούς πόντους έδωσε το προβάδισμα μετά από το ξεκίνημα για πρώτη φορά στον ΠΑΟΚ (31-29 στο 15’). Το παιχνίδι στη συνέχεια πήγε στα πολλά φάουλ και τις βολές με μία τεχνική ποινή για κάθε ομάδα, μέχρι που οι Γιάνκοβιτς με εφτά σερί πόντους και Λοβ με δύο ακόμα τρίποντα -είχε πέντε στο ημίχρονο- έκαναν το 49-39, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Ο Γιάνκοβιτς συνέχισε… ζεστός και με διαδοχικούς πόντους έγινε το 55-41, με το Περιστέρι στη συνέχεια να εντείνει την πίεσή του στην άμυνα και να καταφέρνει να τρέξει επιμέρους σκορ 2-17 με διαδοχικά τρίποντα του Μίλερ, κάνοντας έτσι την ανατροπή (57-58) στο 2’23’’.

Ακριβώς σε εκείνο το σημείο του αγώνα οι οπαδοί του ΠΑΟΚ ξέσπασαν κατά του πάγκου του Περιστερίου και του Γιανίκ Μορέιρα, ο οποίος είχε ανοίξει διάλογο με την κερκίδα, με αποτέλεσμα την προσωρινή διακοπή του αγώνα για πέντε λεπτά. Αυτό επέδρασε υπέρ του ΠΑΟΚ, που ξεσκάλωσε στο σκορ, βρήκε σκορ με τους Τζόουνς και Κάρτερ και έκλεισε το δεκάλεπτο στο 65-63.

Με σερί 0-6 και τέσσερις πόντους του Πέτεγουεϊ οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 65-69 και ακόμα πέντε πόντους του Χάγκινς έγινε το 69-76. Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη αντέδρασαν, μειώνοντας (75-76) στο 34’.

Το παιχνίδι μεταφέρθηκε στις βολές και ο ΠΑΟΚ με περισσότερες κατοχές ισοφάρισε σε 82-82 στο 1’08’’ πριν το τέλος του αγώνα. Ο ΝτιΛέο κέρδισε το φάουλ στη διεκδίκηση ριμπάουντ και με 2/2 βολές έγραψε το 84-82 στα 46’’. Αλάνθαστος και ο Πέτεγουεϊ στις βολές, με τον Λοβ να παίρνει την τελευταία επίθεση, ο οποίος τρυπώνοντας στην αντίπαλη ρακέτα, σκόραρε με ταμπλό για το 86-84. Τα 2’’ που έμειναν για το Περιστέρι αξιοποιήθηκαν στο απόλυτο με τον ΜακΚρί από τη γωνία του τριπόντου να δίνει τη νίκη στο Περιστέρι.

Δεκάλεπτα: 20-23, 49-39, 65-63, 86-87