Ο εκπληκτικός Γιαν Λέναρντ Στρουφ (Νο.65) έκανε την έκπληξη στη Μαδρίτη, αποκλείοντας στα τρία σετ τον Στέφανο Τσιτσιπά!

Το παιχνίδι της ζωής του έκανε ο 33χρονος Γερμανός (Νο.33) και επικράτησε του κορυφαίου Έλληνα τενίστα με 7-6(5), 5-7, 6-3 σε 2.5 ώρες, κλείνοντας θέση στον πρώτο Masters ημιτελικό της καριέρας του! Εκεί θα βρει τον Ασλάν Καράτσεφ, που νωρίτερα είχε αφήσει εκτός τον Ζιζένγκ Ζανγκ.

Το φοβερό, μάλιστα, είναι ότι ο Στρουφ ηττήθηκε στα προκριματικά της διοργάνωσης από τον Ρώσο, όμως μπήκε τελικά στο κυρίως ταμπλό ως lucky loser, μετά την απόσυρση του Κονστάν Λεστιέν!

Και τώρα είναι στα ημιτελικά με το σπαθί του, καθώς σέρβιρε εξαιρετικά (πιέζοντας το backhand του Στέφανου), έβγαλε μεγάλους winners και σημείωσε ένα και μοναδικό μπρέικ όταν το μομέντουμ είχε… γείρει προς την πλευρά του Τσιτσιπά. Διατήρησε την ψυχραιμία του μέχρι τον τελευταίο πόντο και έφτασε στην πέμπτη Top 5 νίκη του, για να γίνει μόλις ο τρίτος lucky loser στην ιστορία που φτάνει σε ημιτελικά Masters (Γιόχανσον-Τορόντο 2004, Πούιγ-Ρώμη 2016).

Εκτός των άλλων, με την πορεία του έχει εξασφαλίσει τεράστια άνοδο στην παγκόσμια κατάταξη, πλησιάζοντας αυτή τη στιγμή του Νο.31.

Ο Στεφ, από την άλλη, δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που είχε στο πρώτο σετ, αλλά όταν έφερε το ματς στα ίσα έγινε το απόλυτο φαβορί για την πρόκριση. Ένα μέτριο service game στο τρίτο σετ, ωστόσο, έδωσε στον Στρουφ τη μοναδική δική του ευκαιρία για μπρέικ και στη συνέχεια ήταν πολύ δύσκολο να σπάσει το σερβίς του αντιπάλου του, που ήταν πάντα εκεί στις δύσκολες στιγμές.

Ο 24χρονος τενίστας θα ανέβαινε στο Νο.4 αν περνούσε στα ημιτελικά και στο Νο.3 αν έφτανε στον τελικό, όμως τώρα θα παραμείνει στο Νο.5, ενώ έχει να υπερασπιστεί στη Ρώμη την περσινή του παρουσία στον τελικό.

Ο Στεφ είχε τρεις ευκαιρίες για μπρέικ στο πρώτο σετ, η μία από τις οποίες ήταν και σετ πόιντ (στο 4-5), αλλά το σερβίς έβγαλε τον Στρουφ από το αδιέξοδο και οι διαφορές λύθηκαν στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Στεφ προηγήθηκε με 1-4, όμως ο Γερμανός πήρε το μίνι μπρέικ πίσω με μεγάλη επιστροφή (4-4) και έκλεισε το σετ με τον ίδιο τρόπο, όταν ο Τσιτσιπάς σέρβιρε στο 5-6.

Μετά από άλλη μια χαμένη ευκαιρία στο πρώτο γκέιμ, ο Στέφανος κράτησε με άνεση το δικό του σερβίς και περίμενε μήπως… κάτι στραβώσει για τον Στρουφ, που έκανε μεγάλο παιχνίδι όταν είχε τις μπάλες στα χέρια. Ένα νευρικό service game στο 5-5, ωστόσο, «έδωσε» τριπλό μπρέικ πόιντ στον Στεφ, που κατάφερε τελικά να «σπάσει» τον αντίπαλό του με την τρίτη και να σερβίρει στη συνέχεια με επιτυχία για το 1-1.

Φαινόταν πια ότι θα μπορούσε να μπει στη θέση του οδηγού και να καθαρίσει την πρόκριση, αλλά είχε και αυτός με τη σειρά του ένα κακό service game με χαμένα πρώτα σερβίς, με αποτέλεσμα το πρώτο και… τελευταίο μπρέικ του Στρουφ (3-1).

Ο Τσιτσιπάς πάλεψε μέχρι το τέλος για την απάντηση, είχε και μπρέικ πόιντ στο 4-2, αλλά ο Στρουφ μπορούσε να ποντάρει στο σερβίς του – και στις κακές επιστροφές του Στεφ με το backhand. Το ίδιο έκανε και στο 5-3, όπου εκμεταλλεύτηκε το δεύτερο ματς πόιντ του και σφράγισε τη μεγάλη νίκη.

Ο αγώνας με τον Καράτσεφ θα γίνει αύριο (5/5) στις 21.00, ενώ στις 17.00 θα παίξουν Αλκαράθ-Τσόριτς.