Τον 31ο τίτλο της καριέρας της πανηγύρισε στο Βερολίνο (WTA 500) η Πέτρα Κβίτοβα.

Οι δύο φορές νικήτρια του Wimbledon (No.9) λύγισε στον τελικό του bett1 Open την Ντόνα Βέκιτς (No.23) με 6-2, 7-6(6) και σήκωσε το έκτο της τρόπαιο στο γρασίδι.

Η 26χρονη Κροάτισσα, πάντως, είχε μια ευκαιρία να πάρει το δεύτερο σετ στο τάι μπρέικ, ωστόσο η 33χρονη γύρισε την εις βάρος της κατάσταση και έκλεισε τον αγώνα μετά από 1 ώρα και 41 λεπτά.

Το χορτάρι είναι η επιφάνειά της και μπορεί να ελπίζει σε… κάτι καλό στο Wimbledon!

Η Βέκιτς, από την πλευρά της, που έκοψε τον δρόμο της Μαρίας Σάκκαρη στα ημιτελικά, θα επιστρέψει αύριο στο Top 20 της παγκόσμιας κατάταξης.

Τίτλο κατέκτησε και η Γέλενα Οσταπένκο (Νο.17) στο Μπέρμιγχαμ, καθώς νίκησε στον τελικό της διοργάνωσης (WTA 250) με 7-6(8), 6-4 την Μπάρμπορα Κρεϊτσίκοβα (Νο.12). Ήταν ο έκτος τίτλος καριέρας για την 26χρονη Λετονή.