Την βαριά ήττα με 3-0 σετ γνώρισε η Εθνική ομάδα βόλεϊ Ανδρών από την Γαλλία και πλέον στρέφει την προσοχή της στις αναμετρήσεις με Ρουμανία και Πορτογαλία που θα κρίνουν την πρόκριση στους “16” του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Η «γαλανόλευκη» την Κυριακή έχει ρεπό ενώ τη Δευτέρα κοντράρεται με την Ρουμανία, ομάδα που είχε αντιμετωπίσει στους τελικούς του Silver European League χάνοντας την άνοδο με δύο ήττες. Η Εθνική ανδρών θα ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις της στον πρώτο όμιλο του Μονπελιέ την Τρίτη κόντρα στην Πορτογαλία.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου πάλεψε το ματς στα δύο τελευταία σετ αφού είχε χάσει το πρώτο με μεγάλη διαφορά. Σε αντίθεση με το ματς με τους Ιταλούς η Ελλάδα δεν ήταν απειλητική από την γραμμή του σερβίς, γεγονός που δεν της επέτρεψε να είναι κοντά στο σκορ σε κάθε σετ. Παρόλα αυτά ισοφάρισε σε 24-24 το τρίτο με τον Μπουαγιέ να τελειώνει το ματς.

Ο Γάλλος διαγώνιος που τη νέα σεζόν θα αγωνίζεται στη Βερόνα σημείωσε 25 πόντους έχοντας το εντυπωσιακό 66% στην επίθεση. Για τους Γάλλους, που είχαν πάνω από 60% αποτελεσματικότητα 13 πόντους σημείωσε ο Λινέλ. Η Ελλάδα δεν ήταν τόσο κακή επιθετικά έχοντας πάνω από 50% αποτελεσματικότητα. Υστέρησε όμως σερβίς και υποδοχή. Για την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου 13 πόντους σημείωσε ο Ζουπάνης και 11 ο Ράπτης που μπήκε ως αλλαγή. Διψήφιος (10π.) ολοκλήρωσε το ματς και ο Πρωτοψάλτης

Η Εθνική μας ξεκίνησε με Φιλίποφ, Ζουπάνη, Πελεκούδα, Πετρέα, Φράγκο, Πρωτοψάλτη και λίμπερο τον Κοκκινάκη. Οι Γάλλοι παρατάχθηκαν με τους Μπουαγιέ, Λε Γκοφ, Λινέλ, Τιγί, Λε Ρου, Τονιούτι και λίμπερο τον Γκρεμπένικοφ.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στο πρώτο σετ. Με τον Λινέλ στην γραμμή του σερβίς οι Γάλλοι προηγήθηκαν με 0-3 δείχνοντας με το καλημέρα ότι θα έδιναν τον ρυθμό. Η Γαλλία συνέχισε με το πόδι στο γκάζι και έφτασε στο 3-8 με πλασέ του Λινέλ αναγκάζοντας τον Δημήτρη Ανδρεόπουλου να καλέσει πολύ νωρίς τάιμ άουτ. Οι Γάλλοι συνέχισαν να είναι αξιόπιστοι τόσο στο σερβίς όσο και σε πρώτο χρόνο διατηρώντας τη διαφορά πέριξ των επτά πόντων (7-14, 8-15) με Λε Ρου με Μπουαγιέ. Οι παίκτες του Λοράν Τιγί διατήρησαν τον ρυθμό τους και κατέκτησαν με χαρακτηριστική άνεση το πρώτο σετ με 14-25.

Η Εθνική μας μπήκε καλύτερα στο δεύτερο σετ και δεν επέτρεψε στους Γάλλους να χτίσουν διαφορά όπως συνέβη στο πρώτο. Στο 6-6 με τον Λε Γκοφ στην γραμμή του σερβίς οι τυπικά φιλοξενούμενοι έχτισαν διαφορά και έφτασαν στο 7-10 με τον Μποαγιέ. Ο Γάλλος διαγώνιος έκανε μεγάλη ζημιά στην Εθνική μας ομάδα τελειώνοντας με εντυπωσιακά ποσοστά τις επιθέσεις. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου πλησίασε και πάλι στο σκορ (9-10) με Πρωτοψάλτη και Ζουπάνη.

Οι Γάλλοι όμως ήταν εντυπωσιακοί και ξέφυγαν και πάλι με 12-19 με Λινέλ και Λε Ρου. Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος προσπάθησε να ανακατέψει την τράπουλα βάζοντας στο ματς τον Ράπτη και τον Παπαλεξίου. Η Ελλάδα έδειξε στο τελευταίο κομμάτι του σετ σημάδια αντίδρασης με Πρωτοψάλτη και Ράπτη αλλά ο Μπουαγιέ και πάλι τελείωσε το σετ (18-25) για τους Γάλλους.

Η Εθνική μας κόντραρε την Γαλλία στο ξεκίνημα στο τρίτο σετ. Οι Γάλλοι έχτισαν και πάλι σερί (7-10) με τα καλά σερβίς του Λινέλ αλλά οι Έλληνες διεθνείς δεν κατάθεσαν τα όπλα. Με τον Ζουπάνη στην γραμμή του σερβίς η Ελλάδα πίεσε τους Γάλλους και ισοφάρισε σε 13-13 με μπλοκ του Ράπτη.

Ένα λάθος όμως και ένα πλασέ του Λινέλ επέτρεψε στους Γάλλους να προσπεράσουν με 13-16 και 13-17 με επίθεση του ίδιου παίκτη. Η Εθνική μας και πάλι όμως δε τα παράτησε. Με Ράπτη και Ζουπάνη ροκάνιζε τη διαφορά φτάνοντας στο 24-24 δίνοντας παράταση στο σετ. Τελικά ο Μπουαγιέ, που ήταν ο κορυφαίος του αγώνα καθάρισε για την ομάδα του Λοράντ Τιγί που σημείωσε τη δεύτερη νίκη της (την Παρασκευή είχε ρεπό) χωρίς να χάσει σετ.

Τα σετ 0-3 (14-25, 18-25, 24-26)

ΕΛΛΑΔΑ (Ανδρεόπουλος): Ζουπάνι 13 (12/21 επ., 1 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (1/2 επ.), Πετρέας 6 (3/7 επ., 3 μπλοκ), Πελεκούδας 5 (5/9 επ.), Φράγκος (0/4 επ., 83% υπ. – 17% άριστες), Πρωτοψάλτης 10 (10/17 επ., 48% υπ. – 20% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 56% υπ. – 25% άριστες), Ζήσης (λ, 33% υπ. – 33% άριστες), Ράπτης 11 (11/21 επ., 38% υπ. – 25% άριστες), Βουλκίδης.

ΓΑΛΛΙΑ (Τιλί): Τονιουτί, Τιλί 8 (8/13 επ., 90% υπ. – 60% άριστες), Λινέλ 13 (12/22 επ., 1 άσσος, 53% υπ. – 26% άριστες), Λε Ρου 5 (2/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπουαγιέ 25 (23/35 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λε Γκοφ 8 (8/9 επ.) / Γκρεμπενίκοφ (λ, 63% υπ. – 26% άριστες), Μπριζάρ, Ροσάρ, Σινεζιέ 3 (3/3 επ.).