Με πειστική εμφάνιση η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ πήρε το ντέρμπι της 25ης αγωνιστικής της Volley League γυναικών, επικρατώντας εκτός έδρας του Άρη με 1-3 σετ.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι και το 11-11, όταν οι αθλήτριες του Δικεφάλου πάτησαν γκάζι και πήραν… αέρα δύο πόντων (16-18), για να φτάσουν με άνεση στην επικράτηση του πρώτου σετ με 18-25.

Στο δεύτερο σετ, οι αθλήτριες του Άρη μπήκαν πιο αποφασισμένες και πήραν προβάδισμα με 5-4, κάπου εκεί ανέβασαν απόδοση οι παίκτριες του ΠΑΟΚ και προηγήθηκαν με 10-13. Ωστόσο, οι γηπεδούχες αντεπιτέθηκαν, περνώντας μπροστά στο σκορ με 18-16, με τις «κιτρινόμαυρες» να φτάνουν τελικά στην επικράτηση του σετ με 25-20, κάνοντας το 1-1.

Στο τρίτο σετ, οι αθλήτριες του ΠΑΟΚ, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 11-9, ισοφάρισαν σε 13-13 και άνοιξαν τη διαφορά στους +4 πόντους (13-17), ενώ διατηρώντας το προβάδισμα, έφτασαν στην κατάκτηση του σετ με 22-25, κάνοντας το 1-2.

Στο τέταρτο σετ οι φιλοξενούμενες συνέχισαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι και πήραν από νωρίς προβάδισμα με τρεις πόντους (5-8), συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό και στη συνέχεια εκτόξευσαν τη διαφορά στους +5 πόντους (7-12) και στους +9 πόντους (12-21), για να φτάσουν με άνεση στο 15-25, πανηγυρίζοντας τη νίκη.

Με τη νίκη του στο ντέρμπι ο ΠΑΟΚ εξασφάλισε την τρίτη θέση της βαθμολογίας αφού έφτασε τους 60 βαθμούς, ενώ αντίθετα οι «κιτρινόμαυρες» έμειναν στην τέταρτη θέση με 54 βαθμούς.

Τα σετ: 18-25, 25-20, 22-25, 15-25