Ο Παναθηναϊκός πήγε χαλαρός στο Ρέντη, ο Ολυμπιακός έψαχνε αντίδραση, με τις αλλαγές μεταμορφώθηκε και με το καθαρό 3-1 μείωσε στους 3 βαθμούς. Παράλληλα πήρε την ισοβαθμία και πλέον η πρωτιά θα κριθεί τελευταία αγωνιστική στο ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός.

Ορθάνοιχτη έμεινε πλέον η πρωτιά του πρωταθλήματος καθώς ο Ολυμπιακός πούλησε ακριβά το τομάρι του, την ώρα που το τριφύλλι πήγε με πειραματικό στυλ, άφησε εκτός τη Χαντάβα στο αρχικό σχήμα και τελικά άφησε και την πρωτιά στον αέρα. Οι πράσινες έψαχναν δυο σετ, πήραν ένα και θέλουν ένα βαθμό στο ματς της τελευταίας αγωνιστικής με τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη για να κλειδώσουν το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας μέχρι τα πλέι οφ. Στο μεταξύ όμως ο Ολυμπιακός δείχνει μεγάλη βελτίωση, βγάζει ποιότητα σε ακραίες και διαγώνιο κι ο Παρίζι έχει συμμαζέψει την κατάσταση. Εν ολίγοις, αναμένονται τελικοί-φωτιά!

Στο μεταξύ όμως ο Ολυμπιακός δείχνει μεγάλη βελτίωση, βγάζει ποιότητα σε ακραίες και διαγώνιο κι ο Παρίζι έχει συμμαζέψει την κατάσταση. Εν ολίγοις, αναμένονται τελικοί-φωτιά!

Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα για τον Παναθηναϊκό στο πρωτάθλημα. Ο Ολυμπιακός από την άλλη συνεχίζει το εντυπωσιακό σερί του αφού παραμένει αήττητος στον δεύτερο γύρο και συγκεκριμένα από την εντός έδρας απώλεια που υπέστη από τον ΑΟ Θήρας τη 12η αγωνιστική.

Η ομάδα του Κάρλο Παρίζι είναι ανεβασμένη σε όλους τους τομείς, στο ντέρμπι είχε την τριάδα των ξένων (Χίπε, Σάλας, Άγκοστ) σε μεγάλη μέρα, την στιγμή που το τριφύλλι αντιμετώπισε πολλά προβλήματα. Ο Παναθηναϊκός δε βρήκε λύσεις στο σερβίς του Ολυμπιακού κι έτσι το παιχνίδι του έμεινε χωρίς πρώτο χρόνο αλλά και το μπλοκ του παρουσίασε αρρυθμίες.

Ο Παναθηναϊκός συνεχίζει στην κορυφή με 66 βαθμούς με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται πλέον στους 63 και τη δεύτερη θέση. Την επόμενη αγωνιστική το τριφύλλι φιλοξενεί τον Αίαντα Ευόσμου και η ομάδα του Πειραιά κοντράρεται στη Σαντορίνη με τον ΑΟ Θήρας.

Την 26η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας οι δύο ομάδες έχουν ντέρμπι. Η ομάδα του Κάρλο Παρίζι φιλοξενεί την ΑΕΚ και ο Παναθηναϊκός αγωνίζεται στη Θεσσαλονίκη με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ..

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με την Χριστοδούλου στην πάσα, την Χίπε στη διαγώνιο, τις Εμμανουηλίδου-Γιώτα στο κέντρο, τις Σάλας – Άγκοστ στα άκρα και λίμπερο την Κονόμι. Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με την Παπαφωτίου στην πάσα, τη Στεπανένκο στη διαγώνιο, τις Κρος – Χατζηευστρατιάδου στο κέντρο, τις Γκρόθες – Κωνσταντίνου στα άκρα και λίμπερο τη Ρόγκα.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 1-3 με την Παπαφωτίου αλλά ο Ολυμπιακός με την Άγκοστ στην γραμμή του σερβίς έχτισε σερί για το 9-4 με επίθεση της ακραίας από τις ΗΠΑ. Το τριφύλλι μείωσε σε 10-7 με μπλοκ της Χατζηευστρατιάδου αλλά η Χίπε έφερε και πάλι τον Ολυμπιακό στο +5 για το 12-7 με τον Απόστολο Οικονόμου να καλεί και το δεύτερο τάιμ άουτ που είχε στη διάθεσή του.

Ο Παναθηναϊκός είχε μεγάλο θέμα στην υποδοχή του και με την Άγκοστ στα 9 μέτρα ο Ολυμπιακός έχτισε νέο σερί. Με επίθεση της Χίπε και πέρασμα της Χριστοδούλου οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο 23-13 και το πρώτο σετ έκλεισε στο 25-15 μετά από χαμένη επίθεση της Κωνσταντίνου.

Στο δεύτερο σετ η Χαντάβα πήρε τη θέση της Κωνσταντίνου. Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 3-5 με πλασέ της Γκρόθες. Οι γηπεδούχες με όπλο το σερβίς και πάλι προηγήθηκαν με 9-6 με πλασέ της Χίπε με το τριφύλλι να μειώνει στον πόντο (9-8) με μπλοκ της Χατζηευστρατιάδου.

Με επίθεση της Σάλας η ομάδα του Κάρλο Παρίζι προηγήθηκε και πάλι με τρεις πόντους με τις φιλοξενούμενες να προσπερνούν με 14-16 με επίθεση της Χαντάβα και μπλοκ της Κρος. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 16-16 με μπλοκ της Εμμανουηλίδου και προσπέρασε με άσο της Χίπε. Οι γηπεδούχες βρήκαν νέο σερί και προηγήθηκαν με 22-18 με τη Γερμανίδα διαγώνιο σε μία φάση που ο Απόστολος Οικονόμου δέχθηκε κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία.

Το τριφύλλι όμως βρήκε αντίδραση με την Παπαφωτίου στο σερβίς και ανέτρεψε την κατάσταση φτάνοντας στο διπλό σετ μπολ για το 22-24 μετά από λάθος της Σάλας. Με επίθεση της Χίπε και μπλοκ της Κουβανής ακραίας ο Ολυμπιακός έφερε το σετ στα ίσα και τελικά το κατέκτησε με μπλοκ της Γιώτα και επίθεση της Σάλας.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 2-5 με την Γκρόθες στο τρίτο σετ. Ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο με τη Σάλας αλλά το τριφύλλι έφτασε στο 6-11 με άσο της Γκρόθες. Οι φιλοξενούμενες διατηρούσαν διαφορά και προηγήθηκαν με 10-16 με μπλοκ άουτ της Χατζηευστρατιάδου.

Με χαμένη επίθεση της Σάλας ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +8 (12-20) με τον Ολυμπιακό να μειώνει (16-21) με τη Χίπε. Με μπλοκ άουτ της Χαντάβα η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου προηγήθηκε με 18-23 και κατέκτησε το σετ μετά από επίθεση της Χατζηευστρατιάδου.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε γρήγορα με 2-0 στο τέταρτο σετ αλλά ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με μπλοκ της Κρος. Με επίθεση της Σάλας και μπλοκ της Γιώτα η ομάδα του Κάρλο Παρίζι προηγήθηκε με 9-6 και 11-7 με την Άγκοστ.

Οι γηπεδούχες έφτασαν στο +5 (15-10) μετά από λάθος της Γκρόθες. Με επίθεση της Χίπε ο Ολυμπιακός έφτασε στο 19-12 με το τριφύλλι να μειώνει (20-17) με μπλοκ της Κρος και την Χατζηευστρατιάδου στο σερβίς. Με δύο σερί πόντους της Άγκοστ η ομάδα του Πειραιά έφτασε στο ματς μπολ και έκλεισε το ντέρμπι με την Εμμανουηλίδου.

Τα σετ 3-1 (25-15, 26-24, 18-25, 25-19)