Ο Ολυμπιακός έβαψε κόκκινη τη ματσάρα του “Μελίνα Μερκούρη”, έκανε το πρώτο από τα τρία βήματα για να πάρει τα σκήπτρα της Volley League γυναικών από τον Παναθηναϊκό.

Αμφότερες οι ομάδες μπήκαν δυνατά στο ματς, πάλευαν για κάθε μπάλα και πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι και το 3-4. Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός έτρεξε το πρώτο τα δύο του μεγάλα σερί, καθώς με ένα 5-0 έκανε το 8-4 και ανάγκασε τον Ντράγκαν Νέσιτς να καλέσει το πρώτο του time out.

Οι “πράσινες” αφυπνίστηκαν και σταδιακά μείωσαν το σκορ, φέρνοντάς το στα ίσια αρχικά σε 12-12, πριν προηγηθούν για πρώτη φορά μετά από ώρα με 15-14.

Οι “ερυθρόλευκες” κατάφεραν να γυρίσουν την κατάσταση υπέρ τους, αρχικά έκαναν το 19-17 και με το μπλοκ να “πιάνει δουλειά” έκλεισαν τον σετ με 25-19.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με κεκτημένη ταχύτητα στο δεύτερο σετ, πήρε από νωρίς προβάδισμα δύο πόντων (6-4), άντεξε στην πρώτη αντεπίθεση του “τριφυλλιού” και μετέτρεψε το 6-6 σε 12-9.

Το time out του Νέσιτς αφύπνισε τις παίκτριές του, η δεύτερη αντεπίθεση που επιχείρησαν αυτή τη φορά είχε ανταπόκριση, έκαναν σερί τεσσάρων πόντων και πέρασαν μπροστά me 13-12.

Αυτό ήταν και το σημείο που άλλαξαν οι ισορροπίες. Ο Παναθηναϊκός με ανεβασμένη την ψυχολογία, βρήκε καλές επιθέσεις, τιμώρησε τις ολιγωρίες της “κόκκινης” άμυνας και άρχισε να ξεμακραίνει, μέχρι τελικώς να ισοφαρίσει σε 1-1 τα σετ με 25-22.

Οι “ερυθρόλευκες” συνήρθαν γρήγορα και έδειξαν από την αρχή τις προθέσεις τους για το τρίτο σετ. Το 4-2 ήρθε με δύο άσους, ενώ όσο περνούσε το σετ, οι παίκτριες του Ολυμπιακού ανέβαζαν ταχύτητα και με μπροστάρα τη Νίζετιχ το μετέτρεψαν σε παράσταση για έναν ρόλο.

Άνετο 25-9 από τις γηπεδούχες, με το Τριφύλλι να παρατάει το σετ από ένα σημείο και μετά και να στρέφει την προσοχή της σωματικά και ψυχολογικά για το επόμενο.

Κόντρα στο μομέντουμ του αγώνα, το Τριφύλλι πήρε τους πρώτους τρεις πόντους στο τρίτο σετ, ενώ διατήρησε το +3 μέχρι και το 3-6. Το 5-0 σερί του Ολυμπιακού (8-6) χάρις στο σερβίς και τα διαδοχικά λάθη της Άτκινσον άλλαξαν τελείως τον ρυθμό του αγώνα (11-8).

Όπως και στο δεύτερο σετ, έτσι και στο τέταρτο ένα time out του Ντράγκαν Νέσιτς και μερικές τακτικές οδηγίες ήταν αρκετές για να συνεφέρουν τον Παναθηναϊκός. Αρχικά ροκάνισε τη διαφορά και στη συνέχεια πέρασε ξανά μετά το 6-5 μπροστά στο ματς με 12-11.

Τα σετ: 25-19, 22-25, 25-9, 21-25, 18-16