Ο Ολυμπιακός έκανε παρέλαση στο Παλατάκι και δήλωσε παρών στη μάχη του τίτλου, επικρατώντας με 3-0 σετ του ΠΑΟΚ.

Ο Ολυμπιακός καθάρισε την υπόθεση νίκη σχετικά εύκολα, με εξαίρεση το πρώτο σετ. Στο κρίσιμο σημείο τα σερβίς του Φρομ έδωσαν το σετ στην ομάδα του Δημήτρη Καζάζη με 27-29 μετά από θρίλερ.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης προβλημάτισε σε ένα ακόμη ντέρμπι και έμεινε πολύ πίσω στη μάχη για τον φετινό τίτλο. Ο ΠΑΟΚ έμεινε στους επτά βαθμούς έχοντας παίξει πέντε ματς, χωρίς να έχει νίκη σε ντέρμπι απέναντι σε Φοίνικα, Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό.

Η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα, έχασε και τον Γάλλο πασαδόρο που τραυματίστηκε στο τρίτο σετ. Οι πρώτες πληροφορίες κάνουν λόγο για θλάση και ουδείς γνωρίζει το διάστημα της απουσίας του.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με Εβάντρο και Πριγέν στο βασικό σχήμα κόντρα στον Ολυμπιακό. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν με καλό σερβίς να προηγηθούν με 11-7 με άσο του Γάλλου πασαδότου με τον Ολυμπιακό να αντιδρά βρίσκοντας πόντους από τον Μιγιαήλοβιτς.

Οι Πειραιώτες ισοφάρισαν σε 16-16 με τον Σέρβο ακραίο κι έκτοτε το πρώτο σετ εξελίχθηκε σε θρίλερ. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι τέλους με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο σετ μπολ για το 23-24 με τον Έγκλεσκαλνς. Ο Ντεν Ντρις με δύο σερί πόντους έδωσε το σετ μπολ στον ΠΑΟΚ που έχασε συνολικά τρεις ευκαιρίες να τελειώσει το σετ. Με το σκορ στο 27-27 ο Φρομ με δύο σερί άσους για τον Ολυμπιακό έδωσε το σετ στην ομάδα του Πειραιά.

Με φόρα από την κατάκτηση του πρώτου σετ μπήκε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο. Με όπλο το καλό του σερβίς αλλά και το δίδυμο Μιγιαήλοβιτς – Έγκλεσκαλνς η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη προηγήθηκε με 8-15 και 10-17 με επίθεση του Σέρβου ακραίου. Η διαφορά ήταν μεγάλη και ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να επανέλθει με τον Ολυμπιακό να κατακτά με μεγάλη άνεση το δεύτερο σετ.

Παρόμοια εικόνα είχε και το τρίτο σετ. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 14-12 με τον Ντεν Ντρις αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε αμέσως να ισοφάρισε σε 14-14 με τον Μιγιαήλοβιτς. Με άσο του Σέρβου ακραίου η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη έφτασε στο 16-18 ενώ με μπλοκ άουτ του Φρομ οι Πειραιώτες διεύρυναν το προβάδισμά τους. Ο ΠΑΟΚ δεν έδειχνε ικανός να αντιδράσει με τον Ολυμπιακό να φτάνει σε μία άνετη νίκη με τον Έγκλεσκαλνς να καθαρίζει στο φινάλε του τρίτου σετ.

Τα σετ 0-3 (27-29, 18-25, 18-25)