Η ανδρική ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ μπορεί να αγωνίστηκε για δεύτερο σερί ματς χωρίς τους Κουβανούς ωστόσο επικράτησε με 3-1 σετ του Παμβοχαϊκού στο Βραχάτι και «έσπασε το ρόδι» στη Volley League.

Το ματς ήταν ιδιαίτερο για τον προπονητή του ΠΑΟΚ Κώστα Δεληκώστα που τέθηκε αντιμέτωπος με την ομάδα που προπονούσε μέχρι πέρσι τον Μάιο. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μπορεί να αγωνίστηκε χωρίς τον Άλμπο που προορίζεται για βασικός διαγώνιος αλλά ο Μπούτος με 23 πόντους στάθηκε εξαιρετικά στο ματς.

Μεγάλη εμφάνιση για τους φιλοξενούμενους έκανε και ο Τακουρίδης με 13 πόντους ενώ 11 πρόσθεσε ο Ιλίνιχ. Για την ομάδα του Νίκου Νεόφυτου 19 πόντους σημείωσε ο Παπαδόπουλος.

Η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα ξεκίνησε εντυπωσιακά το πρώτο σετ και προηγήθηκε με 4-9 με τον Μπούτο. Οι γηπεδούχοι αντιμετώπισαν σημαντικά προβλήματα στην υποδοχή τους και κάπως έτσι οι Θεσσαλονικείς έφτασαν με πολύ μεγάλη άνεση στο 10-17 με τον Ιλίνιχ, δείχνοντας απόλυτα συγκεντρωμένοι. Ο Μπούτος έκανε το 15-25 δίνοντας το πρώτο σετ στην ομάδα του ΠΑΟΚ.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο δεύτερο σετ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο με τους γηπεδούχους να προσπερνούν με 9-8 με άσο του Δρογκάρη. Μετά από παράβαση του Φιλίποφ οι Βραχατιώτες έφτασαν στο 10-8 ενώ οι παίκτες του Νίκου Νεόφυτου προηγήθηκαν με 13-10 μετά από νέο λάθος.

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 14-14 ενώ πέρασαν και πάλι μπροστά με 14-15 με τον Μπούτο. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην τελική ευθεία το σετ με το προβάδισμα να εναλλάσσεται. Στο κρίσιμο σημείο του σετ ο Παπαδόπουλος αλλά και μία λάθος επίθεση του Μπούτου έδωσαν προβάδισμα δύο πόντων (23-21) στον Παμβοχαϊκό που έκλεισε το σετ με 25-22 και ισοφάρισε σε 1-1.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 6-9 μετά από δύο σερί λάθη του Παπαδόπουλου. Η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα μετά από παράβαση του Λάππα προηγήθηκε με 14-18 ενώ μετά από νέο λάθος των γηπεδούχων οι Θεσσαλονικείς έφτασαν στο 15-20 αναγκάζοντας τον Νίκο Νεόφυτο να καλέσει τάιμ άουτ. Με άσο του Σωτηρίου ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 16-22 και καθάρισε ουσιαστικά το σετ το οποίο και κατέκτησε με 20-25.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος στο τέταρτο σετ όταν και προηγήθηκε με 7-12 με μπλοκ του Τακουρίδη. Ο δικέφαλος με άσο του Γάτση έφτασε στο 13-19 και κατέκτησε τελικά το σετ και τη νίκη με 20-25 μετά από επίθεση του Μπούτου.

Τα σετ 1-3 (15-25, 25-22, 20-25, 20-25)