Θύμα της εκπληκτικής Πυλαίας έπεσε (και) η ΑΕΚ! Μετά τον ΠΑΟΚ, το μεγάλο αουτσάιντερ του Final-4 ολοκλήρωσε το θαύμα και επικρατώντας 21-20 της «Ένωσης», στέφθηκε Κυπελλούχος Ελλάδας.

Το πρώτο της Κύπελλο Ελλάδας κατάφερε να κατακτήσει η Πυλαία, επικρατώντας με 21-20 επί την ΑΕΚ και με αυτόν τον τρόπο ολοκλήρωσε το ονειρικό διήμερο, στο Final 4 της Κοζάνης. Εντυπωσιακή εμφάνιση από τον τερματοφύλακας της ομάδας από την Θεσσαλονίκη, Δημήτρη Μπαμπατζανίδη.

Στο πρώτο ημίχρονο η Πυλαία είναι αυτή που έχει μπει πιο δυναμικά στην αναμέτρηση, βάζοντας δύσκολα στην επιθετική λειτουργεία των παικτών της ΑΕΚ.

Η «Ένωση» κατάφερε να βρεθεί για μια φορά μπροστά στο σκορ, μέσα στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν βρήκε τα πατήματα της και έκανε το 3-2, ωστόσο μέσα σε πέντε λεπτά η Πυλαία, κατάφερε να πάρει εκ νέου το προβάδισμα και μέσα σε 20 λεπτά, να προηγείται με δύο γκολ διαφορά (6-8).

Η ομάδα του Μπάμπη Ανανιάδη συνέχισε παίζει σκληρά αμυντικά και σε συνδυασμό με τον Μπαμπατζανίδη να κατεβάζει ρολά, κατάφερε να ολοκληρώσει το πρώτο ημίχρονο με διαφορά τριών τερμάτων (9-12).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Πυλαία συνέχισε να παίζει αρκετά σκληρά, κλείνοντας και πάλι του διαδρόμους στην ΑΕΚ, ενώ κατάφερε να φτάσει την διαφορά μέχρι και τα πέντε γκολ (10-15).

Στο τελευταίο 15λεπτο η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει την διαφορά στα δύο γκολ (15-17), ενώ από εκείνο το σημείο και μετά οι δύο ομάδες έμειναν χωρίς να πετύχουν κάποιο γκολ.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο, το ντέρμπι συνεχίστηκε με την Πυλαία να ανεβάζει την διαφορά και πάλι στο +3 (16-19), ενώ η πίεση από την πλευρά της «Ένωσης», κατάφερε να μειώσει και να φέρει την διαφορά στο ένα γκολ (21-20).

Αυτό δεν ήταν αρκετό ωστόσο, καθώς όλα αυτά έγιναν στα τελευταία δευτερόλεπτα και το 21-20 για την Πυλαία ήταν το τελικό σκορ.

ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Στεφάνοβιτς , Τζηράς , Σεβέλεφ, Νικολαΐδης, Λέμος , Άντζελιτς, Μυλωνάς , Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας, Πλάθα , Μόγια , Κοτσιώνης, Παπαδιονυσίου , Ουγκάλντε , Καλόμοιρος, Κεδέρης.

Πυλαία (Μπάμπης Ανανιάδης): Μπαμπατζανίδης, Ζαφείρης , Αντωνιάδης , Μέτσης, Ελευθεριάδης , Ν. Κουκμίσης, Τσαμεσίδης , Γιαννακίδης, Κ. Κουκμίσης , Σαμαράς, Αλεξανδρίδης, Παπαγεωργίου , Αλατσατιανός , Γιαννακόπουλος, Τριανταφυλλίδης , Μπάτζιος.