Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ ο Προμηθέας Πατρών, η ομάδα του Μάκη Γιατρά δεν τα παράτησε και ανέτρεψε το εις βάρος της αποτέλεσμα, επικρατώντας τελικά στον μικρό τελικό με 87-83 στην παράταση, της Ούνικς Καζάν.

Η Ούνικς πήρε τα ηνία του αγώνα, από τα πρώτα λεπτά, βρίσκοντας λύσεις από ΜακΚόλουμ και Σμιθ. Ο Προμηθέας από την άλλη πλευρά, είχε έναν «ζεστό» Αγραβάνη, που μέτρησε 14 από τους 18 πόντους της ομάδας του στο πρώτο δεκάλεπτο. Παρ’ όλα αυτά, η ρωσική ομάδα κράτησε τον έλεγχο για το 26-18 του πρώτου δεκαλέπτου. Στη συνέχεια οι Λόουερι, Μπόγρης και Κασελάκης έδωσαν λύσεις στην επίθεση, όμως η Ούνικς κράτησε το προβάδισμα (40-33 στο ημίχρονο), έχοντας τον έλεγχο των ριμπάουντ (20-15).

Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά ανέβασαν την απόδοσή τους στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι Πατρινοί βρήκαν λύσεις από τον Οκτάβιους Έλις, επιθετικά και με τους Λίποβι-Μπαμπ να σκοράρουν, το προβάδισμα άλλαξε χέρια στο τέλος του δεκαλέπτου (54-55).

Οι παίκτες του Γιατρά έμειναν πιστοί στο πλάνο τους και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Λίποβι και Μπόγρης «χτύπησαν» κοντά στο καλάθι για το +4 της ομάδας τους (62-66, 36′). Ο Τζαμάρ Σμιθ ανέλαβε δράση και η Ούνικς προσπέρασε (69-68, 38′). Η απάντηση του Προμηθέα δεν άργησε να έρθει. Χολ και Κασελάκης με δικές τους προσπάθειες έφεραν στο +4 τους Πατρινούς σε κρίσιμο σημείο (69-73, 39′). Η Ούνικς αντέδρασε όμως και κατάφερε να ισοφαρίσει, χάρη σε βολές του Πάλσον.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 40-33, 54-55, 75-75 (κ.δ), 83-87.