Η ΔΕΚΑ ήταν η μεγάλη νικήτρια στον πρώτο ημιτελικό του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Παίδων, καθώς λύγισε τον Παναθηναϊκό με σκορ 63-58. Κορυφαίος για τους νικητής ήταν ο Λευτέρης Λιοτόπουλος με 26 πόντους,11 ριμπάουντ και 4 τελικές πάσες, ενώ καθοριστικός αποδείχτηκε ο Ευριπίδης Πούντος, που ευστόχησε στο κρισιμότερο σουτ του αγώνα. Για το τριφύλλι ο Νεοκλής Αβδάλας ήταν εντυπωσιακός με 21 πόντους, 18 ριμπάουντ και 4 μπλοκ, ενώ 19 σημείωσε ο Ανδρέας Κουστένη με άσχημα ποσοστά. Καθοριστική σημασία για το παιχνίδι αποδείχτηκε ο τραυματισμός του Ζερβού (έπαθε διάσειση), που έδινε μεγάλες βοήθειες στα μετόπισθεν και στην ορθή λειτουργία της πράσινης επίθεσης.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ΔΕΚ μπήκε πιο ορεξάτη στον ημιτελικό και με αιχμή του δόρατος τον εξαιρετικό Λιοτόπουλο, πήρε από νωρίς προβάδισμα στο σκορ. Ο Παναθηναϊκός ήταν φανερά αγχωμένος, ενώ τα δύο γρήγορα φάουλ του Ζερβού, σίγουρα επηρέασαν την ομάδα του Γιάννη Σιούτη. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι έτρεξαν στο αιφνιδιασμό κι αυτό τους επέτρεψε να σκοράρουν εύκολα καλάθια, ενώ ο ΠΑΟ ήταν εύστοχος στις βολές κι αυτό τον βοήθησε να κλείσει την περίοδο στο μείον έξι (13-19).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Αθανασόπουλος με τα σουτ ενδιάμεσης απόστασης, έβαλε προβλήματα στη ΔΕΚΑ, η οποία αδυνατούσε να σκοράρει δίχως τον Λιοτόπουλο κι έτσι έγινε η ανατροπή του σκορ. Ο Παναθηναϊκός πατούσε καλύτερα στο παρκέ, ενώ τα επιθετικά ριμπάουντ και οι διεισδύσεις του Αβδάλα, έγραψαν το 31-27. Οι πράσινοι έχασαν αρκετά εύκολα καλάθια στη συνέχεια, η ΔΕΚΑ με βολές και αιφνιδιασμούς, πήρε εκ νέου το προβάδισμα και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 31-34.

Πολύ σκληρό ήταν το τρίτο δεκάλεπτο ανάμεσα στις δύο ομάδες, με τη μεν ΔΕΚΑ να είναι εύστοχη στις βολές και να παίρνει πολλά επιθετικά ριμπάουντ. Το τριφύλλι αντίθετα τα περίμενε όλα από τον Αβδάλα, που ήταν εντυπωσιακό, ενώ από ο Λιοτόπουλος είχε σιγήσει μερικώς, από την ασφυκτική άμυνα του Ζερβού. Το 50-51 άφηνε όλα τα σενάρια ανοιχτά και στο τέταρτο δεκάλεπτο θα γινόταν το έλα να δεις.

Μία σου και μία μου θα μπορούσε να χαρακτηριστεί το ματς με τις συνεχείς εναλλαγές προβαδίσματος. Οι πολλές βολές είχαν την τιμητική στους στο ματς, όμως οι Λιοτόπουλος και Κουστένης σημείωσαν σημαντικά καλάθια μεν και το 56-58, κρατούσε άπαντες σε αγωνία. Ο τραυματισμός του Ζερβού ήταν πλήγμα για τους πράσινους, που έχασαν τον κορυφαίο αμυντικό περιφερειακό τους. O Αβδάλας σημείωσε σπουδαίο καλάθι για το 58-58, όμως ο Πούντος Ευριπήδης μ’ ένα σπουδαίο τρίποντο έγραψε το 58-61 με 26 δεύτερα ν’ απομένουν για τη λήξη του ημιτελικού. Οι Αθανασόπουλος και Αβδάλας αστόχησαν στο σουτ της ισοφάρισης κι έτσι η ΔΕΚΑ πήρε τη νίκη-πρόκριση στον τελικό του Πανελληνίου Πρωταθλήματος με σκορ 63-58.

Tα δεκάλεπτα: 13-19, 31-34, 50-51, 58-63