Ο Δημήτρης Αγραβάνης αμέσως μετά τη νίκη της Εθνικής Ελλάδας επί της Ουκρανίας, τόνισε πως στο δεύτερο μέρος έβαλαν διπλάσια ενέργεια για να γίνει πιο εύκολο το ματς.

Η Εθνική Ελλάδας επικράτησε με 99-79 της Ουκρανίας, στην 4η αγωνιστική και κλείδωσε την πρωτιά στον 3ο όμιλο του Eurobasket 2022.

Αμέσως μετά την ολοκλήρωση του αγώνα, ο Δημήτρης Αγραβάνης μίλησε για την εικόνα της Εθνικής απέναντι στην Ουκρανία, τονίζοντας ότι στο δεύτερο μέρος του αγώνα έβαλαν διπλάσια ενέργεια για να μπορέσουν να κερδίσουν το παιχνίδι.

Αναλυτικά όσα είπε:

«Στο πρώτο ημίχρονο η Ουκρανία ήταν πολύ σκληρή, μάρκαρε στο όριο του φάουλ και εμείς ήμασταν πιο νωθροί από ό,τι έπρεπε. Στο δεύτερο μέρος όχι απλά δεν κάναμε πίσω, αλλά βάλαμε τη διπλάσια ενέργεια και κάναμε το ματς εύκολο. Πρέπει να είμαστε πιο έτοιμοι από την αρχή του παιχνιδιού.

Στο δεύτερο μέρος κάναμε εξαιρετική δουλειά σαν ομάδα στην άμυνα, ο Γιάννης έκανε φανταστική δουλειά στην επίθεση και πήραμε το ματς. Δεν πανικοβληθήκαμε στο ημίχρονο, ο κόουτς ζήτησε να παίξουμε άμυνα και να βγάλουμε ενέργεια, κάτι που κάναμε. Έχουμε ένα ακόμη παιχνίδι για τον όμιλο, πρέπει να μείνουμε συγκεντρωμένοι και να προσπαθούμε να γινόμαστε καλύτεροι. Αυτό θα μας βοηθήσει για τα νοκ άουτ».