Ο Ντένι Άβντιγια πήρε την κατάσταση στα χέρια του και το Ισραήλ με εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο έφερε τούμπα το ματς με την Ολλανδία, κάνοντας το 2Χ2 στο Eurobasket (74-67).

Το Ισραήλ σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα έδειξε πως είναι ομάδα με μέταλλο.
Οι παίκτες του Γκάι Γκούντες βρέθηκαν να κυνηγούν από νωρίς, είδαν την Ολλανδία να χτίζει διψήφια διαφορά και να ελέγχει το τέμπο, όμως την κρίσιμη ώρα «μίλησε» η ποιότητα ενός σπουδαίου παίκτη.

Ο Ντένι Άβντιγια πήρε την κατάσταση στα χέρια του. Ο φόργουορντ των Ουάσιγκτον Ουίζαρντς στο δεύτερο μέρος ήταν κομβικός και έδωσε το σήμα για την ανατροπή των Ισραηλινών. Που δεν άργησε να έρθει στην τρίτη περίοδο.

Οι Ισραηλινοί στο τέταρτο δεκάλεπτο και παρά την μεγάλη προσπάθεια των Ολλανδών να ανατρέψουν την κατάσταση, κράτησαν τον έλεγχο και πήραν μια σημαντική νίκη, παραμένοντας αήττητοι στο Eurobasket.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 40-32, 51-50, 67-74.