Ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα η Ζενίτ έστησε… πάρτι στην έδρα της Χίμκι, επικρατώντας με 91-70, παραμένοντας σταθερά στο κυνήγι μιας θέσης στην πρώτη οκτάδα της Euroleague.

Ακέραιες τις ελπίδες της για πρόκριση στα πλέι οφ της Euroleague διατήρησε η Ζενίτ. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ αντιμετώπισε την Χίμκι, εκτός έδρας και κατάφερε να φτάσει σε πολύ εύκολη επικράτηση, σε ένα παιχνίδι στο οποίο οι παίκτες της ομάδας από την Αγία Πετρούπολη είχαν το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά.

Η Ζενίτ με αυτή τη νίκη ανέβηκε στο 17-13, με το πέρας 31 αγωνιστικών στην κανονική διάρκεια, διατηρώντας ακέραιες τις ελπίδες της για πρόκριση στα πλέι οφ. Παράλληλα, επέστρεψε στις νίκες, μετά από τρία ανεπιτυχή αποτελέσματα.

Ο Όστιν Χόλινς με 17 πόντους έδωσε τον τόνο επιθετικά στην ομάδα του, με τον Κέβιν Πάνγκος να προσθέτει 13 πόντους και 6 ασίστ, ενώ εξίσου σημαντική ήταν και η παρουσία του Ουίλ Τόμας με 9 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Από την Χίμκι, που σε κανένα σημείο δεν κατάφερε να πλησιάσει στο σκορ, ο Τζόρνταν Μίκι ήταν αυτός που ξεχώρισε με 23 πόντους και 5 ριμπάουντ, τη στιγμή που ο Αλεξέι Σβεντ πρόσθεσε 19 πόντους με 7/15 σουτ εντός πεδιάς. Η δική τους παρουσία όμως δεν ήταν αρκετή για να κρατήσει την ομάδα του Αντρέι Μάλτσεφ στη διεκδίκηση της νίκης.

Στην ουσία η Ζενίτ συνάντησε αντίσταση μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο. Κι αυτό γιατί το σκορ βρέθηκε σε χαμηλά επίπεδα, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Χίμκι και μείωσε σε απόσταση… βολής (11-14). Η συνέχεια άνηκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους. Ο Πάνγκος έδωσε τον ρυθμό στην επίθεση και η άμυνα ήταν σε υψηλά επίπεδα. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η διαφορά να αυξηθεί για το 29-39 του ημιχρόνου.

Τα πράγματα έγιναν ακόμα καλύτερα στη συνέχεια. Η Χίμκι δεν μπορούσε να αντιδράσει κια αυτό το εκμεταλλεύτηκε η Ζενίτ, που ανέβασε την απόδοσή της και μαζί τη διαφορά για το 47-66 του τρίτου δεκαλέπτου. Το προβάδισμα της ομάδας του Πασκουάλ ξεπέρασε και τους 20 πόντους (50-71, 32′), με το υπόλοιπο του αγώνα να είναι τυπική διαδικασία, καθώς η Ζενίτ έφτασε άνετα στο θετικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 11-14, 29-39, 47-66, 70-91