Με άμυνα που τσάκιζε κόκαλα η ΑΕΚ χωρίς 4 παίκτες, υπέταξε την Τουρκ Τέλεκομ και έκανε πρεμιέρα με το δεξί στο BCL παίρνοντας και μια σημαντική διαφορά για ενδεχόμενο ισοβαθμίας (74-65). Κορυφαίοι Μέικον, Μασιούλις.

Η ΑΕΚ μπήκε με καλό ρυθμό στην αναμέτρηση και κατάφερε να πάρει τα ηνία με Ματσιούλις και Μέικον (10-4, 3′). Οι Τούρκοι ανέβασαν στροφές και με Τζόνσον, Ουίλτζερ να βγαίνουν μπροστά κατάφερε να προσπεράσει στο σκορ (11-12, 6′). Λάνγκφορντ και Χρυσικόπουλος ξεκόλλησαν την ΑΕΚ, η οποία πήρε και πάλι τα ηνία (16-12, 9′), κλείνοντας με αυτόν τον τρόπο το πρώτο δεκάλεπτο.

Στις πρώτες επιθέσεις του δεκαλέπτου η ΑΕΚ υπέπεσε σε λάθη, τα οποία εκμεταλλεύτηκε η Τουρκ Τέλεκομ και πέρασε μπροστά με τον Φόστερ (16-18, 13′). Έπρεπε να περάσουν 3’44” για να βρει σκορ η ΑΕΚ στο δεκάλεπτο, με τον Μέικον να αλλάζει το τοπίο με 5 προσωπικούς πόντους (21-18, 14′). Κατσίβελης και Χρυσικόπουλος φώναξαν παρών, με την ΑΕΚ να χτίζει διαφορά (30-23, 16′). Οι Τούρκοι δεν μπορούσαν να μειώσουν, με την ΑΕΚ να ελέγχει το παιχνίδι μέσα από την άμυνά της (35-28, 19′). Η Ένωση κράτησε τον έλεγχο κια έκλεισε το ημίχρονο στο +7 με τον Ματσιούλις για το 38-31.

Πολύ δυνατά μπήκε στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ, που με τον Ματσιούλις μπροστάρη κατάφερε να χτίσει διψήφια διαφορά (44-31, 22′). Η αντίδραση της Τουρκ Τέλεκομ δεν άργησε να έρθει με τον Ουίλτζερ (46-39, 25′).Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν, ο Μέικον δεν το επέτρεψε (49-41, 27′). Η ΑΕΚ διατηρούσε τον έλεγχο, με τον Μέικον να ανεβάζει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (55-45, 28′). Ο Χρυσικόπουλος έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα του δεκαλέπτου, για το 57-46 της ΑΕΚ.

Η ΑΕΚ συνέχισε την πολύ καλή εικόνα της στην άμυνα και αυτή την οδήγησε στο να διατηρήσει σε υψηλά επίπεδα το προβάδισμα της χάρη στον Λάνγκφορντ (64-49, 34′). Η Τουρκ Τέλεκομ δεν κατέθεσε τα όπλα. Γκιουλασλάν και Ο’Μπράιαντ πήραν προσπάθειες και μείωσαν σε μονοψήφια επίπεδα (65-58, 36′). Ο Μάρκους Σλότερ έγινε κύριος εκφραστής των προσπαθειών της ΑΕΚ στην επίθεση, διατηρώντας το «κιτρινόμαυρο» προβάδισμα (69-60, 38′). Η Ένωση κράτησε τον έλεγχο ως το τέλος, παρά τις προσπάθειες των παικτών της ομάδας από την Άγκυρα και έφτασε στη νίκη, μπαίνοντας με το δεξί στη φάση των 16 του BCL.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 38-31, 57-46, 74-65.