Η Βέρντερ πέρασε (0-2) από το Μπίλεφελντ με τα γκολ των Σάρτζεντ και Μέχβαλντ διασκεδάζοντας τις αμφιβολίες για την παραμονή της και βυθίζοντας την Αρμίνια, η οποία έχει επτά σερί ματς δίχως νίκη.

Η Αρμίνια υποδέχτηκε το απόγευμα της Τετάρτης (10/3) τη Βέρντερ σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 20ή αγωνιστική της Bundesliga. Η ομάδα από τη Βρέμη έφυγε με την εκτός έδρας νίκη (0-2) από το Μπίλεφελντ.

Ο Σάρτζεντ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους λίγο μετά από την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (47′) και ο Μέχβαλντ στο 75ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό σκορ (0-2). Η Βέρντερ διασκέδασε τις όποιες αμφιβολίες για την παραμονή της (στη 12η θέση με 30 βαθμούς) στην πρώτη κατηγορία του γερμανικού πρωταθλήματος.

Βύθισε, παράλληλα, την Αρμίνια η οποία βρίσκεται καθηλωμένη εντός ζώνης υποβιβασμού (είναι στην 16η θέση που οδηγεί στα μπαράζ με 19 βαθμούς). Οι γηπεδούχοι, μάλιστα, έπαιζαν από το 71ο λεπτό με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Ντε Μεδίνα.