Το Περιστέρι το πάλεψε για ένα ημίχρονο κόντρα στην Νίμπουρκ, όμως οι Τσέχοι πάτησαν “γκάζι” στο δεύτερο μέρος και έφτασαν στη άνετη επικράτηση (84-72), με την ομάδα των δυτικών προαστίων να τερματίζει στην τέταρτη θέση του ομίλου.

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα στην Kralova Arena το Περιστέρι έδειξε πολύ καλό πρόσωπο και έβαλε δύσκολα στη Νίμπουρκ. Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου «εκτέλεσε» το πλάνο της, όμως οι Τσέχοι είχαν σε πολύ καλή κατάσταση τον Ντεσόν Μπούκερ που μέτρησε 21 πόντους με 7/7 σουτ στο πρώτο ημίχρονο.

Κάπως έτσι οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια με σκορ 42-42. Στην επανάληψη όμως, τα πάντα άλλαξαν.

Οι παίκτες του Αμιέλ ανέβασαν την απόδοσή τους και με τον Ντάλτον μπροστάρη έφεραν στα μέτρα τους την αναμέτρηση, τη στιγμή που το Περιστέρι «παραδόθηκε» στο ρυθμό των Τσέχων (10 από τα 15 λάθη του στο δεύτερο μέρος). Κάπως έτσι η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα στο τέταρτο δεκάλεπτο (71-59, 33′) και παρά την προσπάθεια με Γκρέι και Μορέιρα από πλευράς Περιστερίου (73-69, 36′). το σκηνικό δεν άλλαξε, με τη Νίμπουρκ να φτάνει στη νίκη.

Έτσι, το Περιστέρι τερμάτισε στην τέταρτη θέση του ομίλου, με ρεκόρ 8-6 και πλέον θα περιμένει τον αντίπαλό του στη φάση των «16», έχοντας μειονέκτημα έδρας.

Τα δεκάλεπτα: 26-31, 42-42, 61-53, 84-72.