Το Περιστέρι είχε τη νίκη στα χέρια του μέχρι και τα τελευταία δευτερόλεπτα τη παράτασης, όμως ο Σμιθ με τρίποντο στο 1,9″ πριν τη λήξη τέζαρε την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη με 77-75 (66-66 κ.δ.).

Το Περιστέρι κατάφερε τα έδωσε όλα στο παρκέ, κατάφερε να πάει το παιχνίδι στην παράταση με 2 βολές του Κένι Ουίλιαμς, αλλά ο Σπίντο Σμιθ έριξε στο καναβάτσο την ομάδα των δυτικών προαστίων. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν ακόμα και στο +16 στην κανονική διάρκεια, είδαν τη Χάποελ να επιστρέφει, αλλά τελικά δεν τα κατάφεραν στην πρεμιέρα της φάσης των «16» του Basketball Champions League.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Ηλία Καντζούρη ήταν ο Σπίντι Σμιθ, που πέρα από το τρίποντο της νίκης, ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 22 πόντους και 5/8 τρίποντα, έχοντας ακόμα 6 ασίστ. Στους 13 ο Ζακ Χόκινς και στους 11 ο Μπρίντον Λεμάρ.

Από την πλευρά του Περιστερίου, πρώτος σκόρερ ήταν ο Τρέβορ Τόμπσον με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ, με τους Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς, Κένι Ουίλιαμς και Τζέιλεν Χαντς να έχουν από 13. Στους 10 ο Τζο Ράγκλαντ, που είχε και 12 ασίστ.

Πάρτι ο Τόμπσον, στο +10 το Περιστέρι

Το Περιστέρι μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι στο παιχνίδι, κυριαρχώντας στα πρώτα λεπτά, με την ομάδα του Σπανούλη να προηγείται με 7-0 στο 2′ με τρίποντο του Ντάνγκουμπιτς. Η Χάποελ Ιερουσαλήμ αντέδρασε στο τρομερό ξεκίνημα των γηπεδούχων και μείωσε σε 9-5 στο 3′ με βολές του Χάνκινς, με τον Τόμπσον όμως στο 4′ να στέλνει και πάλι το Περιστέρι στο +7 (14-7). Ο Αμερικανός σέντερ των γηπεδούχων στο 6′ διαμόρφωσε το 18-9, με τους γηπεδούχους να «τρέχουν» ένα επιμέρους 6-1 και να φτάνουν για πρώτη φορά στο 9′ στο +14 (24-10), με τον Τόμπσον να κάνει πάρτι με 10 πόντους. Η Χάποελ Ιερουσαλήμ απάντησε με δικό της 4-0 για το 24-14, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 26-16.

Πήρε την μπαγκέτα ο Χαντς και παρέμεινε η διψήφια διαφορά

Με την εκκίνηση της δεύτερης περιόδου η ομάδα του Καντζούρη μείωσε μετά από αρκετή ώρα τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (26-19), με το Περιστέρι όμως να απαντά άμεσα και με τον Μήτρου-Λονγκ στο 13′ να επιστρέφει στο +11 (30-19). H Xάποελ όμως στη συνέχεια βρήκε ρυθμό και τον τρόπο να φέρει το παιχνίδι στους 5 πόντους, μειώνοντας στο 15′ σε 32-27 με επιμέρους 8-1. Το Περιστέρι απάντησε με δικό του 4-0 για το 36-27 στο 16′, με τον ασταμάτητο Τόμπσον (12 π.) να γράφει στο 17′ το 38-27. Οι γηπεδούχοι στο 17′ με τον Χαντς να είναι… on fire (7 πόντοι στο δεκάλεπτο) έφτασαν για πρώτη φορά στο +16 (43-27), με την Χάποελ να μειώνει στους 10 στο φινάλε του ημιχρόνου (46-36) με επιμέρους 9-3.

Κόλλησε το Περιστέρι, ξεκόλλησε η Χάποελ και ανατροπή σκηνικού

Το ξεκίνημα στην τρίτη περίοδο ήταν πολύ νευρικό, με τις δύο ομάδες να παίρνουν κακές επιλογές, να είναι άστοχες και να κάνουν λάθη, μένοντας χωρίς σκορ για 2:03 λεπτά. Το ρόδι έσπασε ο Κάρινγκτον από την γραμμή των βολών στο 23′ για το 46-38, με τον Ντάνγκουμπιτς να κάνει το 48-38 στο 24′. Οι φιλοξενούμενοι με σερί 5-0 και το καλάθι και φάουλ του Σμιθ μείωσαν σε 48-43 στο 25′, με την Χάποελ να βρίσκει ρυθμό για τα καλά στη συνέχεια και το Περιστέρι να «κολλάει» επιθετικά. Η ομάδα του Καντζούρη με 3 βολές του Λεμάρ έφερε το παιχνίδι στο καλάθι (54-52) στο 28′, με τον Κάρινγκτον στο φινάλε του ημιχρόνου, αρχικά με 2 βολές και στη συνέχεια με buzzer beater να φέρνει την Χάποελ στο προβάδισμα (54-56) για πρώτη φορά στην αναμέτρηση.

Δεν τα παράτησε το Περιστέρι και παράταση!

Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα στην εκκίνηση της τέταρτης περιόδου για το Περιστέρι, που έχασε τον Κασελάκη, που αποβλήθηκε με αντιαθλητικό και τεχνική ποινή στην ίδια φάση, με τη Χάποελ να εκμεταλλεύεται τον… χαμό και να περνάει μπροστά στο παιχνίδι για πρώτη φορά με +7 (54-61) και τους γηπεδούχους να μην έχουν σκοράρει για 2:53 λεπτά. Λύση έδωσε ο Χαντς με τρίποντο στο 33′ για το 57-61, με τον Ντάνγκουμπιτς στο 34′ να μειώνει σε 60-61 με σερί 6-0 για το Περιστέρι. Ο Πουλιανίτης στο 35′ έφερε και πάλι μπροστά τους γηπεδούχους με 62-61, με τη Χάποελ όμως να απαντά με σερί 4-0 για το 62-65 στο 37′ με τον Ράντολφ. Ο Σμιθ στο 38′ με 1/2 βολές έκανε το 62-66, με τον Ουίλιαμς στο 39′ να μειώνει σε 64-66 με τον ίδιο τρόπο. Το Περιστέρι είχε την ευκαιρία στη συνέχεια είτε να ισοφαρίσει, είτε να περάσει μπροστά, αλλά δεν τα κατάφερε. Ο Κάρινγκτον στα 16″ υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ, με τον Κένι Ουίλιαμς με βολές σε σχεδόν νεκρό χρόνο να ισοφαρίζει σε 66-66.

Ο Σμιθ σε σχεδόν νεκρό χρόνο τέζαρε το Περιστέρι

Με την εκκίνηση του έξτρα πεντάλεπτου ο Ουίλιαμς έκανε το 66-68, με τις δύο ομάδες να έχουν εμφανή σημάδια κούρασης και να δυσκολεύονται να σκοράρουν, με τον Σμιθ στο 42′ με τρίποντο να διαμορφώνει το 66-71. Ο Ράγκλαντ στο 43′ μείωσε σε 68-71, με τον Κένι Ουίλιαμς στο 44′ να ισοφαρίζει σε 71-71 για το 5-0 σερί. Ο Ράντολφ με 1/2 βολές έκανε το 71-72, με τον Τζόνσον 1:02 πριν τη λήξη να διαμορφώνει το 71-74. Ο Τόμπσον στα 53″ με 2/2 βολές έκανε το 73-74, με τον Ράγκλαντ στα 16″ να δίνει προβάδισμα στο Περιστέρι με 75-73. Ο Σμιθ όμως στο 1.9″ με τρίποντο έδωσε τη νίκη στη Χάποελ με 75-77.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 46-36, 54-56, 66-66 (κ.δ.), 75-77 (παρ.)