Ο Ολυμπιακός στάθηκε ανώτερος από τον Παναθηναϊκό και ειδικότερα στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού ανέβασε στροφές και επικράτησε χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία με σκορ 89-74.

Ντέρμπι… για ένα ημίχρονο είχαμε στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ. Ο Ολυμπιακός επικράτησε του απογοητευτικού στο δεύτερο μέρος Παναθηναϊκού με σκορ 89-74, και απολαμβάνει πλέον τη μοναξιά της κορυφής στην Α1 Μπάσκετ Γυναικών, ανεβαίνοντας στο 7-0. Η ομάδα της Καπογιάννη, από την άλλη, έπεσε στο 6-1, όμως περισσότερο πρέπει να προβληματιστεί για την εμφάνιση της.
Οι «πράσινες» ξεκίνησαν δυναμικά και πήραν μέχρι και διψήφια διαφορά στο πρώτο μέρος (+11), όμως οι παίκτριες του Ζίμπαρτς ροκάνισαν τη διαφορά στο πρώτο ημίχρονο, και έκαναν «πάρτι» στο δεύτερο, παίρνοντας μια ευκολότερη του αναμενομένου νίκη.

Κορυφαία του ματς ήταν η εντυπωσιακή Γκούσταφσον. Η Αμερικανίδα δεν είχε… αντίπαλο κάτω από το καλάθι, τελειώνοντας το ματς με 23 πόντους και 17 ριμπάουντ! Από κοντά και η εκαιρετική Σταμολάμπρου, που είχε 14 πόντους και μεγάλα σουτ στο δεύτερο ημίχρονο.
Για τον Παναθηναϊκό, πάλευαν μόνες τους η Έμιλι Πότερ, που πέτυχε 24 πόντους και κατέβασε 9 ριμπάουντ, με την Τσάστιτι Ριντ, που είχε 17 πόντους και 7 ασίστ.

Το ματς
Οι «πράσινες» μπήκαν πολύ καλύτερα στο παιχνίδι απέναντι στις πολύ αγχωμένες στην έναρξη παίκτριες του Ολυμπιακού. Με την Πότερ να είναι ασταμάτητη στην αρχή, ο Παναθηναϊκός πήρε από νωρίς προβάδισμα έντεκα πόντων (6-17). Οι παίκτριες του Ζίμπαρτς αντέδρασαν ωστόσο, ενίσχυσαν την άμυνα τους, και με την Γκούσταφσον να βρίσκει ρυθμό πλησίασαν στους τρεις με τη λήξη της πρώτης περιόδου (16-19).
Στη δεύτερη περίοδο, το ματς πήρε τη μορφή ντέρμπι που περιμέναμε. Ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 23-21, όμως οι «πράσινες» με Πότερ και Αλεξανδρή να είναι εξαιρετικές πήραν και πάλι προβάδισμα τεσσάρων πόντων (25-29). Οι παίκτριες της Καπογιάννη συνέχισαν να έχουν αυτό το ισχνό προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος της περιόδου, μέχρι ο Ολυμπιακός με ένα ξέσπασμα Γκούσταφσον και Σουκ να ισοφαρίσει πριν την ανάπαυλα (38-38).

Το τρίτο δεκάλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στις «ερυθρόλευκες». Η Γκούσταφσον συνέχισε να είναι ασταμάτητη, ενώ δύο μεγάλα συνεχόμενα τρίποντα της Σταμολάμπρου έφεραν τον Ολυμπιακό στο +8 (52-44). Η Πότερ προσπαθούσε μόνη της, όμως με αλλεπάλληλα καλάθια της Γκούσταφσον η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο, στο +16. Τελικά, το δεκάλεπτο έκλεισε με 65-54 υπέρ του Ολυμπιακού.
Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός με Κάρτερ και Ριντ προσπάθησε να επιστέψει στο ματς και μείωσε σε 71-64. Ο Ολυμπιακός ωστόσο βρήκε μεγάλα σουτ από Αγιούσο και Σπυριδοπούλου, επιστρέφοντας στο +13 (79-66). Έκτοτε, οι «πράσινες» δεν κατάφεραν να πλησιάσουν, με την ομάδα του Ζίμπαρτς να παίρνει εύκολη νίκη με 89-74.
Τα δεκάλεπτα: 16-19, 38-38, 65-54, 89-74