Ο Τιμ Φρέιζερ έδωσε τον τόνο σε ακόμα ένα παιχνίδι της ΑΕΚ στην τρέχουσα προετοιμασία και η Ένωση έκλεισε με νίκη το τουρνουά «Νίκος Φάσουρας», επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 65-59.

Με νίκη ολοκλήρωσε το τουρνουά «Νίκος Φάσουρας» στο Περιστέρι η ΑΕΚ. Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη πάτησε γκάζι στο δεύτερο μέρος και με ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο δέχτηκε 8 πόντους, έφερε στα μέτρα της την αναμέτρηση, φτάνοντας στη νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Ο Τιμ Φρέιζερ ήταν για ακόμα ένα παιχνίδι ο μαέστρος της Ένωσης, η οποία είδε τον Κένι Ουίλιαμς να μην αγωνίζεται δευτερόλεπτο. Ο Φρέιζερ μέτρησε 13 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ, με τον Μαυροειδή να μετράει 12, ενώ 10 πόντους πρόσθεσε ο Παναγιώτης Φιλιππάκος, όσους και ο Κόνιαρης, που είχε πολύ καλή και «γεμάτη» παρουσία στο παρκέ.

Από πλευράς ΠΑΟΚ, οι Τζέιλεν Ράιλι (15π) και Τζέιλεν Χαντς (12π) ήταν αυτοί που ηγήθηκαν στην επίθεση, όμως δεν ήταν αρκετοί για να αποτρέψουν την ήττα σε ακόμα ένα παιχνίδι στο κλειστό των δυτικών προαστίων.

Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα στο παρκέ και κατάφερε να πάρει τα ηνία με μπροστάρη τον Ράιλι (0-6, 3′). Η ΑΕΚ βρήκε λύσεις από Φρέιζερ και Κόνιαρη και μείωσε, με τον ΠΑΟΚ να κρατάει τον έλεγχο ωστόσο (5-10, 5′). Η παρουσία των Μαυροειδή και Στρέλνιεκς έδωσε ώθηση στην Ένωση, που ισοφάρισε με όπλο την άμυνά της (13-13, 8′). Ο ΠΑΟΚ όμως αντέδρασε ξανά και έκλεισε το δεκάλεπτο με προβάδισμα για το 16-18. Ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις από τον Ντάρκο Κέλι και κράτησε το προβάδισμα και στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου (21-22, 13′). Η ΑΕΚ ισορρόπησε σταδιακά και βρήκε σκορ από τον Παπαδάκη, με τον ΠΑΟΚ όμως να κρατάει το προβάδισμα χάρη στον Φράνκε (30-32, 18′). Ο Δημήτρης Μαυροειδής ήταν ο παίκτης που τελείωσε τις φάσεις για την Ένωση στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους και έγραψε το 34-32 στο τέλος του πρώτου 20λεπτου.

Η ΑΕΚ βρήκε λύσεις από την περιφέρεια στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και με τους Φρέιζερ, Κόνιαρη να σκοράρουν η διαφορά ανέβηκε (43-36, 24′). Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη είχε τον έλεγχο του αγώνα, χάρη στην άμυνά της που είχε κλείσει διαδρόμους προς το καλάθι. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να βρίσκει λύσεις στο ζωγραφιστό, χάρη στον Φιλιππάκο (48-37, 29′). Ο ΠΑΟΚ όμως κατάφερε να μειώσει με τον Χαντς για το 48-40 της τρίτης περιόδου. Οι «κιτρινόμαυροι» έφεραν στα μέτρα τους την αναμέτρηση και ο Παπαδάκης ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (53-40, 32′). Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μειώσει με Χαντς και Ράιλι ως κύριους εκφραστές (53-49, 34′). Η απάντηση της ΑΕΚ ήρθε με τον Φιλιππάκο κύριο εκφραστή, ανεβάζοντας εκ νέου τη διαφορά (59-49, 36′). Η ΑΕΚ κράτησε το προβάδισμα ως το φινάλε του αγώνα και έφτασε στη νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 34-32, 48-40, 65-59.

ΑΕΚ (Καντζούρης): Κόνιαρης 10, Φρέιζερ 13, Πετρόπουλος 2, Ξανθόπουλος, Φιλιππάκος 10, Περσίδης 2, Μαυροειδής 12, Παπαδάκης 9, Ουίλιαμς, Στρέλνιεκς 7.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 7, Ντάρκο-Κέλι 5, Ράιλι 15, Τσιακμάς 3, Χαντς 14, Μαργαρίτης 4, Πόλεϊ 6, Σλαφτσάκης 1, Χρηστίδης, Καμπερίδης, Σαλούστρος 3, Ρένφρο 1.