Ο Προμηθέας (12-8) πέρασε νικηφόρα από τα Άνω Λιόσια, επικράτησε της ΑΕΚ (8-12) με σκορ 91-87.

Ο Προμηθέας πήρε τον έλεγχο του αγώνα, σχεδόν από την αρχή. Η αμυντική προσέγγιση της ΑΕΚ, με την παρουσία του Μπράντον Νάιτ στην πεντάδα, επέτρεψε στους Πατρινούς να έχουν ένα σημείο… αναφοράς και να «χτυπούν» τον Αμερικανό γκαρντ.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 5-4, αλλά γρήγορα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 10-15, έχοντας 6 λάθη σε αυτό το διάστημα.

Η είσοδος του Τζόρνταν Μόργκαν, ο οποίος στο ματς των 55 λεπτών απέναντι στη Χολόν αγωνίστηκε μόλις για 6 λεπτά, αποτέλεσε σημείο κλειδί για την άνοδο της Ένωσης. Ο Αμερικανός σέντερ μέτρησε 10 πόντους και 4 ριμπάουντ, δίνοντας πνοή στην ομάδα του. Χάρη στον Μόργκαν η ΑΕΚ προηγήθηκε με 18-17, μόνο και μόνο για να δεχτεί σερί 7-0 απο΄τον Προμηθέα (20-24).

Το απίθανο της εμφάνισης της ΑΕΚ είναι πως κατάφερε να περιορίσει τους Χάντερ Χέιλ και Άντονι Κάουαν σε μόλις δύο πόντους έκαστος (από βολές), αλλά τα 9 λάθη, οι 7 ασίστ και τα 1/7 τρίποντα την έβαλαν σε ρόλο κυνηγού.

Ο Προμηθέας ξεκίνησε την 3η περίοδο με 2/3 τρίποντα και προέβαλλε αντίσταση στην προσφορά του Νάιτ (11π.), αντιστρόφως ανάλογη με την άμυνά του (41-50).

Από το -14, στο +1 η ΑΕΚ
Όταν δε ο Ετσενίκε άρχισε να πλησιάζει κοντά στο καλάθι της Ένωσης, η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά στους 11 πόντους (41-52).

Και μία φάση αργότερα, το τρίτο ττρίποντο του Προμηθέα στο δεκάλεπτο (από τον Ρέινολντς και την αγαπημένη του γωνία) έκανε το σκορ 41-55.

Η ΑΕΚ κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ, χάρη σε ένα αντιαθλητικό που κέρδισε ο Μόργκαν (από τον Ετσενίκε), αλλά και τις 6/6 βολές που μέτρησε (49-55).

Το σερί για τους «κιτρινόμαυρους» έφτασε στο 10-0 και το -14, έγινε -4 (51-55). Λίγο αργότερα και ενώ ο Προμηθέας… ξεκόλλησε με τρίποντο του Χέιλ, ο ΜακΡέι με το δικό του σουτ τριών πόντων μείωσε στο καλάθι (56-58).

Και όχι μόνο. Η αντεπίθεση της ΑΕΚ έφτασε μέχρι την ολική ανατροπή του -14. Στο φινάλε της 3ης ο Καράμπελας με τρίποντο έκανε το 61-60. Η ΑΕΚ μείωσε με κάρφωμα του Κουζέλογλου (85-86).

Στο ξεκίνημα της 4ης, η ΑΕΚ βρέθηκε και στο +3, με πέντε σερί πόντους του Κουζέλογλου και το ντέρμπι συνεχίστηκε. Ενδεικτικές είναι οι συνεχόμενες ισοπαλίες, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν συνεχώς.

Στο όριο του ενός λεπτού το σκορ ήταν 83-83, με τον Νάιτ να χρεώνεται με (αυστηρό) επιθετικό φάουλ. Και ο Χέιλ με λέι απ έκανε το 83-85. Η ΑΕΚ αστόχησε στην επίθεση, ο Κουζέλογλου διεκδικησε την μπάλα με τον Κάουαν, με τον τελευταιο να κερδίζει φάουλ: 1/2 βολές για το 83-96 (42.7 πριν το τέλος).

Ο Κουζέλογλου μείωσε σε 85-86, αλλά ο Χέιλ οδηγήθηκε στις βολές και με 2/2 έκανε το 85-88. Στην επίθεσή της η ΑΕΚ έκανε λάθος (ΜακΡέι), ο Ρέινολντς βγήκε στον αιφνιδιασμό και πήρε βολές.

Ο Κουζέλογλου σκόραρε ξανά για το 87-89 (6 δεύτερα για το τέλος) με την Ένωση να κάνει γρήγορο φάουλ στον Χέιλ (2/2 και 87-91).