Χωρίς να αντιμετωπίσει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, ο Απόλλων Πατρών επικράτησε του Λαυρίου με 71-60 στο ντεμπούτο του Γιάννη Χριστόπουλου.

Ο Γιάννης Χριστόπουλος πραγματοποίησε το ντεμπούτο του στον πάγκο του Απόλλωνα και το έκανε με… ιδανικό τρόπο. Ο Απόλλωνας επικράτησε του Λαυρίου με 71-60 βάζοντας τέλος στο αρνητικό σερί των 8 ηττών και παίρνοντας τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα.

Πρώτος σκόρερ ο Βον με 13 πόντους, ενώ από 10 είχαν Σαλούστρος και Σκορδίλης. Από πλευράς Λαυρίου πρώτος σκόρερ ήταν ο Καστανέδα με 13.

Ο Γιάννης Χριστόπουλος αν και μετρούσε ελάχιστες ώρες στον πάγκο του Απόλλωνα προσπάθησε να φτιάξει την ψυχολογία των παικτών του. Οι γηπεδούχοι μπήκαν με… αέρα στην αναμέτρηση και στο ξεκίνημά της προηγήθηκαν με 7-2. Παρά το προβάδισμά του Απόλλωνα και οι δύο ομάδες δεν ήταν σε καλή κατάσταση και σκόραραν με το… σταγονόμετρο. Το Λαύριο, με τρίποντο του Ντε Τζούλιους, ισοφάρισε σε 7-7, αλλά το δεκάλεπτο «έκλεισε» μόλις στο 14-9.

Ίδια κακή εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο και είναι χαρακτηριστικό ότι αν εξαιρεθεί μία βολή, από πλευράς, Λαυρίου το πρώτο εντός πεδιάς καλάθι μπήκε δυόμιση λεπρά μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου. Ο Μπλέιλοκ με τρίποντο έκανε το 17-10, ο Μουράτος με μια βολή το 18-10, ενώ ο Βον με σουτ τριών πόντων έδωσε αέρα 12 πόντων στην ομάδα του, 22-10. Παπαδάκης και Ζάρας έδωσαν επιθετικές λύσει, με το Λαύριο να μειώνει σε 25-20, αλλά οι γηπεδούχοι με «όπλο» τους το τρίποντο πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 34-23, έπειτα από «βόμβες» των Βον, Γκιουζέλη και Μπλέιλοκ.

Οι Πατρινοί είχαν επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό τους και στο τρίτο δεκάλεπτο με μια πολύ καλή εμφάνιση, έβαλαν τις βάσεις για την νίκη. Με επιμέρους σκορ 17-11 και με σερί 10-0 (προηγήθηκαν με 36-27 και 46-27) έδειξαν ότι ήταν το… αφεντικό της αναμέτρησης, με τον Τσακ Μπράουν να ανεβάζει τη διαφορά στους 21 πόντους, 51-30, και την τρίτη περίοδο να «κλείνει» με σκορ 51-34, έπειτα από τρίποντο του Καστανέδα.

Στην τελευταία περίοδο τα πράγματα ήταν πολύ δύσκολα για το Λαύριο το οποίο προσπάθησε μεν να παίξει την τελευταία του ζαριά, αλλά το παιχνίδι δε μπορούσε να γυρίσει. Ο Σαλούστρος έκανε το 53-34 με το ξεκίνημα και στο 35΄το σκορ ήραν 59-42, με καλάθι του Γκιουζέλη στον αιφνιδιασμό. Ο Καστανέδα δύο λεπτά πριν από το τέλος μείωσε στους 14 πόντους, 65-51, με το 71-60 να έρχεται φυσιολογικά.

Τα Δεκάλεπτα: 14-9, 34-23, 51-34, 71-60.