Ο Άρης απέδειξε πως δεν θα “πέσει” χωρίς μάχη, επικράτησε του Ηφαίστου με 88-77 στο “Nick Gallis Hall”, κερδίζοντας τον πρώτο “τελικό” στην προσπάθεια του για παραμονή στην μεγάλη κατηγορία!

Οι «κίτρινοι» μεταμορφώνονται εντός έδρας και παρότι ο κόσμος ήταν λιγότερος σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια, οι παίκτες του Σάββα Καμπερίδη κυριάρχησαν στο παρκέ απέναντι στον Ήφαιστο που… πλήρωσε ουσιαστικά το κακό πρώτο του δεκάλεπτο, όπου είχε 4/21 σουτ.

Ο Ήφαιστος προηγήθηκε με 0-2 και αυτή ήταν η πρώτη και η τελευταία φορά που η ομάδα της Λήμνου βρέθηκε μπροστά στο σκορ. Ο Άρης με «όπλο» το τρίποντο του, άρχισε να ανεβάζει ρυθμό και να κυριαρχεί στο παρκέ. Έτσι προηγήθηκε με 13-4 στο 5ο λεπτό αλλά και με 22-9 στο 9ο, με τον Μπράουν να οδηγεί τους «κίτρινους». Ο Ήφαιστος δεν μπορούσε να αντιδράσει, όντας εξαιρετικά άστοχος αφού οι παίκτες του στην πρώτη περίοδο είχαν συνολικά 4/21 σουτ. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +13 (24-11), ελέγχοντας τον αγώνα.

Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Άρης συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και πολύ γρήγορα έστειλε την διαφορά στους 20 πόντους (36-16 στο 15ο) με ένα επιμέρους σκορ 12-6. Το σερί όμως συνεχίστηκε για τους παίκτες του Σάββα Καμπερίδη που ήταν εξαιρετικοί και στα δύο κομμάτια του παρκέ, αφού αμυντικά είχανεγκλωβίσει τους παίκτες του Ηφαίστουν, ενώ επιθετικά με τον Μπράουν να έχει 14 πόντους στο πρώτο μέρος, η διαφορά έφτασε στην μέγιστη τιμή της (στο +24, 40-16 στο 17΄και 30΄΄), πριν το 42-21 του πρώτου ημιχρόνου. Σε ένα διάστημα όπου ο Άρης είχε 9/19 δίποντα και 47% αλλά και 4/7 τρίποντα και 57%, ενώ από την άλλη πλευρά ο Ήφαιστος είχε μόλις 22% στα δίποντα (4/18) και 20% στα τρίποντα (3/15).

Στην τρίτη περίοδο ο Ήφαιστος αντέδρασε όπως αναμένονταν. Αμυντικά ανάγκασε τον Άρη να επιχειρεί κυρίως έξω από τα 6.75 ενώ επιθετικά οι Γκίλμπερτ και Σμιθ βρήκαν τους διαδρόμους για να προσφέρουν σκοράρισμα. Ο Άρης προηγήθηκε με 55-36 και έκτοτε οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα σερί 10-0 για να μειώσουν σε 55-46, με 90 δευτερόλεπτα για το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου. Οι «κίτρινοι» μπόρεσαν να συνέλθουν στον χρόνο που απέμενε για να διατηρήσουν την διαφορά άνω των δέκα πόντων (63-52) με την λήξη της τρίτης περιόδου.

Ο Ήφαιστος συνέχισε με πίεση στην άμυνα και εκμεταλλευόμενος τα λάθη των γηπεδούχων, μείωσε στους 8 πόντους (66-58) στο 32ο λεπτό, δείχνοντας διατεθειμένος να επιστρέψει στην διεκδίκηση της νίκης. Ο Άρης απάντησε με ένα σερί 8-0, στέλνοντας και πάλι την διαφορά στους 16 πόντους (74-58) στο 35ο λεπτό.

Ο Ήφαιστος δεν μπόρεσε να… επιστρέψει ξανά στην διεκδίκηση της νίκης, με τον Άρη να επικρατεί με 88-77 και να φτάνει τις 6 νίκες στο πρωτάθλημα.

Ο Μπράουν ήταν ο κορυφαίος του Άρη με 19 πόντους και 5 ασίστ, ο Ντραγκίσεβιτς ήταν «διπλός» με 13 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ σημαντική η βοήθεια του Φιτζπέτρικ με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Από τον Ήφαιστο οι Γκίλμπερτ και Σμιθ είναι από 18 πόντους, ενώ 10 πρόσφερε και ο Χαριτόπουλος.