Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε ο Άρης το ματς με τον Ιωνικό Νικαίας, τον οποίο συνέτριψε ανήμερα των γενεθλίων του συλλόγου!

Με εντυπωσιακό τρόπο έβαλε τέλος στο σερί των τριών ηττών ο Άρης!

Ανήμερα της συμπλήρωσης των 109 ετών ιστορίας του συλλόγου, οι «κίτρινοι» διέλυσαν 103-64 τον Ιωνικό, για την 20ή αγωνιστική της Basket League.

Στο 10-10 ανέβηκε η ομάδα της Θεσσαλονίκης, ενώ από την άλλη οι Νικαιώτες γνώρισαν την πέμπτη συνεχόμενη ήττα τους, υποχωρώντας στο 4-16 και παραμένοντας εντός της «επικίνδυνης ζώνης».

Έξι παίκτες του Άρη είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Κορυφαίος ο Τολιόπουλος με 20 πόντους, στους 15π. σταμάτησε ο Νότε, ενώ από 13π. είχαν οι Χόρχλερ και Γκούντγουιν.

Από τον Ιωνικό, ξεχώρισε ο Αρσενόπουλος με 15 πόντους.

Το ματς

Εκρηκτικό ξεκίνημα από τον Άρη, ο οποίος προηγήθηκε 16-4 στα πρώτα πέντε λεπτά. Στη συνέχεια, ο Ιωνικός αντέδρασε με Λέισι και Αρσενόπουλο, ροκανίζοντας τη διαφορά (20-14), στο 7’. Ωστόσο, στα τελευταία τρία λεπτά οι «κίτρινοι» πήραν τον έλεγχο και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +9 (26-17).

Με μπροστάρη τον Τολιόπουλο, η ομάδα της Θεσσαλονίκης έκανε επιμέρους σκορ 9-2 στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου, για το +16 (35-19). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Άρης έκανε… πάρτι στο παρκέ, πηγαίνοντας τη διαφορά στο +25 (52-27), στο 17’. Στον εναπομείναντα χρόνο δεν άλλαξε κάτι δραματικά με τους «κίτρινους» να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +23 (57-34).

Με το πόδι στο… γκάζι συνέχισε ο Άρης και στο δεύτερο μέρος με τους Γκούντγουιν και Τολιόπουλο να τον στέλνουν στο +30 (70-40), στο 25’. Από την πλευρά του, ο Ιωνικός… παρέπαιε στο παρκέ, κάνοντας συνεχώς λάθη, με τους παίκτες του Καστρίτη να συντηρούν τον ξέφρενο ρυθμό τους και να κλείνουν την τρίτη περίοδο στο +36 (84-48).

Το καλάθι του Μήτρου-Λονγκ… εκτόξευσε τον Άρη στο +37 (86-49), στην αρχή του τέταρτου δεκάλεπτου. Όπως είναι φυσικό, τα επόμενα λεπτά ήταν διαδικαστικά, με τους «κίτρινους» να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 103-64.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 57-34, 84-48, 103-64