Ο Άρης είχε να διαχειριστεί πολλά προβλήματα, όμως ο νεαρός Όμηρος Νετζήπογλου παρουσιάστηκε με τον καλύτερο τρόπο, καθώς τον οδήγησε στην επικράτηση επί του Ιωνικού με 74-62.

Ο Άρης των αρκετών προβλημάτων που μερικές ώρες πριν το παιχνίδι είδε τον καλύτερο παίκτη του, Κουέντον Ντεκόζι να τίθεται νοκ άουτ, βρήκε λύσεις εκ των… έσω και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον νεαρό, Όμηρο Νετζήπογλου, πήρε τη νίκη απέναντι στον Ιωνικό με 74-62 εξασφαλίζοντας και μαθηματικά την παραμονή του στην κατηγορία.

Ο Άρης ήταν ανώτερος σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, υπερείχε σε ευστοχία, δημιουργία, ριμπάουντ, ενώ έβγαλε και μεγάλη ενέργεια αμυντικά, παρά τα κενά διαστήματα που είχε. Ο Ιωνικός παρότι κυνήγησε το παιχνίδι μέχρι τέλους, σε αρκετά σημεία του αγώνα έχανε τη συγκέντρωση του και «μπλόκαρε» επιθετικά με αποτέλεσμα ακόμα και όταν πλησίαζε να μην μπορεί να κάνει το… κάτι παραπάνω.

Έτσι οι «κίτρινοι» έφτασαν στη νίκη με 74-62, έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Όμηρο Νετζήπογλου με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ από κοντά και ο Μίλαν Μιλόσεβιτς με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ έκανε μια μεγαλειώδη εμφάνιση.

Ο Άρης στο πρώτο δεκάλεπτο μπήκε έχοντας μεγάλη ενέργεια και διάθεση να τρέξει στο ανοιχτό γήπεδο, με κύριο εκφραστή επιθετικά τον νεαρό Όμηρο Νετζήπογλου (15-8). Ο Ιωνικός από την άλλη φάνηκε να… ξαφνιάζεται στην αρχή όμως βρήκε κάποια μεγάλα σουτ από τους Χόλογουελ και Τολιόπουλο και μέχρι το τέλος της περιόδου πλησίασε στους δύο πόντους (20-18).

Το παιχνίδι έγινε πιο «κλειστό» στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με τις άμυνες να κυριαρχούν και τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να σκοράρουν. Ο Μιλόσεβιτς ήταν αυτός που έδωσε λύσεις για τον Άρη μέσα από το ζωγραφιστό, διατηρώντας το προβάδισμα για τους «κίτρινους» (32-26). Ο Ιωνικός στα τελευταία λεπτά ωστόσο με τους Χουγκάζ και Μαυροκεφαλίδη «διαβάζουν» καλά το παιχνίδι, μείωσε και πάλι στο καλάθι (34-32).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης μπήκε και πάλι πολύ συγκεντρωμένος και έχοντας σε τρομερή μέρα τους Νετζήπογλου και Μιλόσεβιτς διεύρυνε το προβάδισμα του (49-39). Χόλογουελ και Μαυροκεφαλίδης «τραβούσαν» ουσιαστικά την επίθεση του Ιωνικού σε αυτό το διάστημα καθώς οι συμπαίκτες τους φαινόταν «μπλοκαρισμένοι», καταφέρνοντας να μειώσουν και πάλι (54-49). Ο Ντραγκίσεβιτς που αποτελούσε τον τρίτο «πόλο» του Άρη επιθετικά, με έξι συνεχόμενους πόντους έστειλε τη διαφορά στους 11 (60-49), με τον Τολιόπουλο που είχε «σιγήσει» για λίγο να αναλαμβάνει δράση και να μειώνει στους 7 (60-53).

Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες στο τέταρτο δεκάλεπτο και δεν μπορούσαν να βρουν τρόπο να σκοράρουν ακόμα και όταν οι επιλογές τους ήταν καλές, με τη διαφορά υπέρ του Άρη να παραμένει (63-54). Η απουσία του Κουζέλογλου που τραυματίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο αποτέλεσε το νέο πρόβλημα για τον Σάββα Καμπερίδη. Με τους Τσάλμερς και Νετζήπογλου οι γηπεδούχοι φάνηκε να ξεμπλοκάρουν και έστειλαν τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της (70-56), τη στιγμή που ο Ιωνικός έκανε αρκετά λάθη και είχε έλλειψη… καθαρού μυαλού σε αρκετές φάσεις. Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι, με τον Άρη να μην νιώθει να κινδυνεύει και να παίρνει τη νίκη με 74-62.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 34-32, 60-53, 74-62