Ο Έλστον Τέρνερ έβλεπε το καλάθι σαν… ωκεανό στην τέταρτη περίοδο, με τον ΠΑΟΚ να φεύγει με μια μεγάλη νίκη από την έδρα του Άρη, με 71-77 και να γλυκοκοιτάζει την εξάδα!

Ο ΠΑΟΚ έχει φτιάξει μέταλλο νικητή και πλέον βρίσκει τον τρόπο να τα ξεπερνάει όλα. Με τον Τσαλμπούρη εκτός και τον Παπαντωνίου off με τραυματισμό στο… ζέσταμα, με τον Γκρίφιν και τον Λοβ σε μέτρια μέρα, ο Τέρνερ βγήκε μπροστά στην τέταρτη περίοδο, βάζοντας τους 13 από τους 17 πόντους του και ο Κάρτερ έβαλε το τρίποντο-«μαχαιριά» στο 71-73, για να οδηγήσουν την ομάδα τους σε ένα πραγματικά σπουδαίο διπλό. Ένα διπλό, που τη βάζει γερά στο κόλπο, ακόμα και της πέμπτης θέσης.

Ο Άρης από την πλευρά του, έφερε το παιχνίδι εκεί που ήθελε από τα μέσα της δεύτερης περιόδου ως και το τέλος της τρίτης. Στην τέταρτη όμως, έχασε το καθαρό μυαλό του, από τη στιγμή που η άμυνα δεν του έδινε λύσεις κι έτσι, μοιραία, έφτασε στην ήττα. Για τους γηπεδούχους που πήγαν στο 6-11, 13 πόντους είχε ο Φλιώνης και από 11 Τσάλμερς, Ντραγκίσεβιτς και Λιτλ.

Η πρώτη περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στον ΠΑΟΚ. Ο Κακλαμανάκης ήταν κυρίαρχος στις δύο ρακέτες (8π., 4 ριμπ.) ενώ οι φιλοξενούμενοι ήταν και ιδιαίτερα εύστοχοι έξω από τα 6,75 (4/6) με Καμπερίδη, Κάρτερ και Μαργαρίτη, για να προηγηθούν με οκτώ (18-26).

Η αντίδραση του Άρη, ήρθε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με πίεση στην άμυνα, λύσεις από Λιτλ και Φλιώνη στην περιφέρεια και καλύτερο έλεγχο των ριμπάουντ. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 37-37, αφού οι γηπεδούχοι είχαν επιστρέψει για τα καλά.

Στην τρίτη περίοδο, ο Άρης κυριάρχησε πλήρως. Ο ΠΑΟΚ έβγαζε ελεύθερα σουτ, αλλά ήταν άστοχος, το πρόβλημα με τα φάουλ διογκώθηκε (Γκρίφιν, Κονατέ από 4) και οι γηπεδούχοι, πάντα με την άμυνα τους να τους οδηγεί, πήγαν στο +10 (61-51).

Ο ΠΑΟΚ όμως δεν τα παράτησε. Μπορεί ο Γκρίφιν να ήταν εκτός και ο Λοβ, να δυσκολευόταν πολύ με την άμυνα του Άρη, ο Τέρνερ όμως βρήκε το χώρο που έψαχνε. Με τον Αμερικανό να βάζει 11 πόντους,ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 2-15 για το 63-66 και παρότι ο Άρης, πάλι μέσα από την άμυνα του και τον ΝτεΚόζι, επέστρεψε για το 71-70. Εκεί, ο Κάρτερ έβαλε ένα σπουδαίο τρίποντο για το 71-73 και μετά την εξαιρετική άμυνα του ΠΑΟΚ, , ο Μπιτς και Λοβ ήταν ψύχραιμοι στις βολές, για το τελικό 71-77…