Το Περιστέρι φάνηκε πως θα είχε ένα εύκολο απόγευμα κόντρα στην ομάδα της Θεσσαλονίκης, έφτασε να προηγείται και με 26 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως η άμυνα ζώνης έβαλε «δύσκολα» στους φιλοξενούμενους, με τον Άρη να μειώνει στου έξι πόντους στα μισά της τελευταίας περιόδου, αλλά εκεί η ψυχραιμία και ο εκπληκτικός Ζώης Καράμπελας, χάρισαν τη νίκη στην αθηναϊκή ομάδα με 71-84.

Στο ξεκίνημα το Περιστέρι μπήκε πολύ πιο έτοιμο στην αναμέτρηση και με συγκέντρωση στην άμυνα αλλά και καλές επιλογές στην επίθεση βρέθηκε στο +11 (0-11). Ο Άρης από την άλλη ήταν πολύ νωχελικός στην άμυνα και έδινε χώρο στους αντιπάλους του να σουτάρουν, αλλά και επιθετικά δεν είχε υπομονή κάνοντας εξεζητημένες επιλογές που δεν του έβγαιναν. Με τον Τζόουνς να κυριαρχεί κάτω από το καλάθι και να μην έχει αντίπαλο όταν έπαιρνε τη μπάλα μέσα στο «ζωγραφιστό», οι φιλοξενούμενοι στο τέλος του δεκαλέπτου είχαν χτίσει μια καλή διαφορά (10-23).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «κίτρινοι» φάνηκαν πιο συγκεντρωμένοι στην άμυνα και η είσοδος του Μιλόσεβιτς στο παιχνίδι έδωσε κάποιες λύσεις, όμως το Περιστέρι με τους ΜακΛιν και Μπουρούση διεύρυνε το προβάδισμα του (18-35). Δύο μεγάλα σουτ από τους Ντεκόζι και Κουζέλογλου έδωσαν «ανάσα» στον Άρη (26-35), όμως η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη, έβγαλε εξαιρετικές συνεργασίες με τον Καράμπελα να δημιουργεί εκπληκτικά για τους συμπαίκτες του και δεν άφησε τη διαφορά να πέσει σε μονοψήφια επίπεδα (35-46).

Το Περιστέρι έκανε ένα εκπληκτικό ξεκίνημα στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Ζώη Καράμπελα πρωταγωνιστή, τη στιγμή που ο Άρης για σχεδόν πέντε λεπτά δεν μπορούσε να βρει σκορ, με αποτέλεσμα η διαφορά να εκτοξευθεί στους 26 πόντους (35-61). Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν ανάλογη, καθώς ο Άρης έβγαλε αντίδραση, ενώ οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να επαναπαύονται. Η άμυνα ζώνης που επέλεξε ο Σάββας Καμπερίδης έδωσε τη λύση στο αμυντικό πρόβλημα του Άρη, με το Περιστέρι να μην μπορεί να βρει απαντήσεις στα καλάθια των «κίτρινων» και οι Θεσσαλονικείς μείωσαν στους δέκα πόντους (57-67) με ένα επιμέρους σκορ 22-6.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Άρης έχοντας πλέον την ψυχολογία με το μέρος του, μείωσε στους 6 για πρώτη φορά (66-72). Ο Καράμπελας που είχε σιγήσει για περίπου δέκα λεπτά, έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο και ένα δίποντο στην επόμενη φάση ανεβάζοντας και πάλι τη διαφορά (69-78). Από εκείνο το σημείο και μετά ο Άρης φαινόταν κουρασμένος, έχασε τη συγκέντρωση του στην άμυνα και δεν είχε τις δυνάμεις για να ξαναμπεί στο παιχνίδι με αποτέλεσμα να ηττηθεί από το ανώτερο Περιστέρι με 71-84.

Τα δεκάλεπτα: 10-23, 35-46, 57-67, 71-84