Ο Άρης έβγαλε χαρακτήρα και θέλησε, καταφέρνοντας να επικρατήσει του Προμηθέα με 94-83, σε ένα ματς που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, παρά το τελικό σκορ.

Άρης και Προμηθέας τα έδωσαν… όλα σε ένα «σκληρό» παιχνίδι με δυνατές μονομαχίες αλλά και θέαμα, με τους «κίτρινους» να είναι τελικά αυτοί που πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη που φέρει φαρδιά πλατιά την υπογραφή του Κουίντον Ντεκόζι αλλά και του Μίλαν Μιλόσεβιτς.

Ο Άρης δεν πραγματοποίησε την τέλεια εμφάνιση, είχε νεκρά διαστήματα, όμως αμυντικά στο μεγαλύτερο μέρος ήταν συνεπής και ανάγκασε τον Προμηθέα σε λάθη τα οποία δεν άφησε ανεκμετάλλευτα. Ο Προμηθέας υστερούσε στον τομέα των ριμπάουντ, ενώ έκανε αρκετά αβίαστα λάθη δίνοντας εύκολους πόντους στην ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Από τους νικητές μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Κουίντον Ντεκόζι που σταμάτησε στους 21 πόντους, ενώ μάζεψε και 7 ριμπάουντ, ενώ και ο Μίλαν Μιλόσεβιτς πέτυχε double double με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ. Από πλευράς ηττημένων ο Μίλερ ήταν αυτός που ξεχώρισε με 21 πόντους, αλλά και ο Δημήτρης Αγραβάνης πραγματοποίησε μια καλή εμφάνιση με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο- πόντο και το σκορ να εναλλάσσεται συνεχώς. Δύο αβίαστα λάθη των «κίτρινων» στα μισά της περιόδου έδωσαν την ευκαιρία στους Πατρινούς να προηγηθούν με 4 πόντους (7-11), όμως οι γηπεδούχοι πέρασαν στην αντεπίθεση, με τον Μίλαν Μιλόσεβιτς να δημιουργεί αρκετά προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα και βρέθηκαν στο +7 (18-11). Ο Άρης προηγήθηκε και με 12 πόντους με τον Φλιώνη, όμως ο Μίλερ που ήταν σε καλή μέρα και έπαιζε «έξυπνα» μείωσε για τους φιλοξενούμενους (21-16). Τα τρίποντα των Λιτλ και Φλιώνη ανέβασαν και πάλι τη διαφορά για τον Άρη, ενώ η ολιγωρία του Προμηθέα στην τελευταία άμυνα του στοίχησε, καθώς μετά από δύο επιθετικά ριμπάουντ που μάζεψε ο Άρης, ο Φλιώνης με ένα buzzer beater καλάθι έκανε το 29-17.

Με πίεση σε όλο το γήπεδο από τον Προμηθέα ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο, κάτι που απέδωσε καθώς οι «κίτρινοι» έμειναν χωρίς σκορ για περίπου τρία λεπτά, με τους Πατρινούς να το εκμεταλλεύονται και με ένα σερί 13-0 να βρίσκονται σε θέση οδηγού (29-30). Ο Αγκμπελίζ ήταν το μεγαλύτερο πρόβλημα για την άμυνα του Άρη, καθώς πέρα από τα δυο κρίσιμα καλάθια που πέτυχε , μάζεψε 5 ριμπάουντ και μοίρασε 2 ασίστ. Ωστόσο οι «κίτρινοι» υστερούσαν περισσότερο επιθετικά, όμως ο Ντεκόζι ήταν «ζεστός» στο τέλος του δεκαλέπτου, δίνοντας στους γηπεδούχους ένα μικρό προβάδισμα 4 πόντων (46-42).

Ο Άρης μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο πολύ συγκεντρωμένα στο αμυντικό κομμάτι αναγκάζοντας τον Προμηθέα σε αρκετές βιαστικές επιθέσεις. Στο άλλο μισό του γηπέδου έκανε αρκετά λάθη με αποτέλεσμα να μην μπορεί στην αρχή να αυξήσει παραπάνω τη διαφορά που είχε από το πρώτο ημίχρονο (54-49). Ένα «ξέσπασμα» των «κίτρινων» με τους Φλιώνη και Κουζέλογλου ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα μετά από αρκετή ώρα (63-53), όμως ο Μίλερ και ο Αγραβάνης ανέλαβαν δράση για τον Προμηθέα και μείωσαν και πάλι σε 72-68.

Στην τέταρτη περίοδο το παιχνίδι έγινε πιο «κλειστό» και πήγε στις άμυνες και στις δυνατές επαφές , με τον Προμηθέα να φέρνει το ματς στα ίσα μετά από 5 λεπτά με τους Χριστοδούλου και Αγραβάνη (76-76). Ο Άρης βρήκε μεγάλα σουτ από τους Σταμάτη και Ντεκόζι σε αυτό το κρίσιμο σημείο και με δύο λεπτά να απομένουν για το τέλος, κρατούσε τη νίκη στα… χέρια του. Ο Ντεκόζι με… κρύο αίμα ευστόχησε από τα 6.75 και έκανε το 88-80, δίνοντας ακόμα μεγαλύτερη ψυχολογία στην ομάδα του που τελικά πήρε μια τεράστια νίκη με 94-83.

Τα δεκάλεπτα: 29-17, 46-42, 72-68, 94-83

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης ΕΔΩ.