Ο Ήφαιστος Λήμνου επικράτησε 63-58 της Λάρισας σε ένα ματς-θρίλερ.

Στο 5-3 βρίσκονται πλέον οι «νησιώτες», που πανηγύρισαν τη 2η σερί νίκη τους. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Σμιθ (15 πόντοι, 4 ριμπάουντ) και Έβανς (11 πόντοι, 4 ριμπάουντ).

Στο 2-6 υποχώρησαν οι Θεσσαλοί, που έχασαν τρεις ευκαιρίες στο φινάλε του αγώνα για να ισοφαρίσουν.

Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε με την Λάρισα σε θέση οδηγού. Ο Μπερχανεμέσκελ, ο Φλόιντ και ο Παπαντωνίου βρήκαν σκορ και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 18-13 στο 10ο λεπτό, όμως η συνέχεια ήταν εντελώς διαφορετική.

Ο Ήφαιστος βελτίωσε αισθητά την αμυντική του λειτουργία και κράτησε την Λάρισα στους εφτά πόντους, γεγονός που έδωσε ενέργεια και στο επιθετικό κομμάτι για τους φιλοξενούμενους. Το επιμέρους 18-7 έφερε την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου στο +6 στην ανάπαυλα του ημιχρόνου (25-31).

Η Λάρισα ισορρόπησε στο δεύτερο μέρος και το τρίτο δεκάλεπτο δεν έφερε καμία διαφορά στην εικόνα του ματς, αφού ο Ήφαιστος διατηρήθηκε σε θέση οδηγού με συνεχόμενους πόντους του Τζέρι Σμιθ. Το 30ο λεπτό βρήκε την ομάδα της Λήμνου στο +7 (40-47), όμως η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου δεν είχε σκοπό να παρατήσει το ματς. Με καλές επιλογές στην επίθεση, η Λάρισα μείωσε στους τρεις (51-54, 38′) και τα τελευταία δύο λεπτά εξελίχθηκαν σε θρίλερ. Ο Χίκι ευστόχησε σε μεγάλο τρίπονο και οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 56-57, όμως ο Έβανς απάντησε (56-59) και η Λάρισα αστόχησε τρεις φορές από τα 6,75 μέτρα, με τον Λιτλ να δίνει την… χαριστική βολή (56-61) προτού διαμορφωθεί το τελικό 58-63

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 25-31, 40-47, 58-63