Ο Ολυμπιακός διέλυσε με το εμφατικό 87-61 εκτός έδρας την Καβάλα, σε εξ’ αναβολής αναμέτρηση της 14ης αγωνιστικής της Α2 Ανδρών.

Έτσι ο Ολυμπιακός επέστρεψε με τον καλύτερο τρόπο στις αγωνιστικές υποχρεώσεις έπειτα από δύο εβδομάδες, διάστημα στο οποίο ταλαιπωρήθηκε από τον κορωνοϊό. Αυτή ήταν η δεύτερη σερί νίκη για τους Πειραιώτες που ανέβηκαν στο 10-2. Από την άλλη η Καβάλα ηττήθηκε για τέταρτη συνεχόμενη αγωνιστική και παρέμεινε στον πάτο της κατάταξης με απολογισμό 1-12.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση και έπειτα από δύο αγωνιστικά λεπτά κατάφεραν να προηγηθούν με 7-4. Ο Ολυμπιακός με ένα επιμέρους 8-2 και βρέθηκε μπροστά με 9-12 στα μισά της πρώτης περιόδου, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Χρηστίδη. Η Καβάλα έφερε ξανά το ματς στα ίσα στο 7ο λεπτό, κάνοντας το 16-16, ωστόσο η είσοδος του Κολοβέρου έδωσε άλλον αέρα στους Πειραιώτες, οι οποίοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +7 (18-25), χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 9-2.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με καλάθι του Βακουφτσή, ο οποίος έκανε το 20-25, όμως οι παίκτες του Δημήτρη Τσαλδάρη είχαν το μομέντουμ και με 8-0 σερί κατάφεραν να ξεφύγουν με 20-33 στο 13’. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν προσηλωμένοι στο αμυντικό τους πλάνο, μπλόκαραν τους Καβαλιώτες και στα μισά της δεύτερης περιόδου βρέθηκαν ήδη στο +19 (21-40). Ο Ολυμπιακός έφθασε ακόμη και στο +22 (23-45), όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, έτρεξαν ένα 9-0, πριν ο Σκουλίδας με τρίποντο διαμορφώσει το 32-48 του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι, αφού ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει τον έλεγχο και να διατηρεί το μεγάλο προβάδισμά του. Οι Καβαλιώτες συμπλήρωσαν γρήγορα τα ομαδικά τους φάουλ και έστειλαν από πολύ νωρίς στην τρίτη περίοδο τους Πειραιώτες στις βολές. Αυτό έφερε ξανά το ματς στο +20 (38-58) στο 24ο λεπτό. Ωστόσο, ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων έφερε τη διαφορά στους 12 (49-61), με ένα επιμέρους σκορ 11-3, για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο 50-66, έπειτα από καλάθι του Τσόχλα.

Κάπως έτσι η τελευταία περίοδος ήταν τυπική διαδικασία, αφού το ματς είχε κριθεί και το κατάλαβαν και οι δύο ομάδες. Το ροτέισον άνοιξε, ο ρυθμός έπεσε, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» δεν χαλάρωσαν. Μάλιστα με ένα σερί 8-0 έφθασαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της το +27, πριν ο Μακαρίτης με μία βολή διαμορφώσει το τελικό 61-87.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 32-48, 50-66, 61-87