Ο Ολυμπιακός δεν είχε πρόβλημα απέναντι στην Ελευθερία Μοσχάτου στην 8η αγωνιστική της Α1 Γυναικών και επιβλήθηκε εύκολα με 104-58.

Ο Ολυμπιακός συνάντησε δυσκολία μόνο στην πρώτη περίοδο, όπου η Ελευθερία Μοσχάτου ήταν ανταγωνιστική, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 17-23 υπέρ των «ερυθρόλευκων».

Η εικόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο ωστόσο άλλαξε, με την ομάδα του Πειραιά να ανεβάζει ρυθμό στην επίθεση, να πετυχαίνει 28 πόντους και να δέχεται 18, με την Ελευθερία Μοσχάτου να μην μπορεί να ακολουθήσει τον Ολυμπιακό και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 35-51.

Οι φιλοξενούμενοι ουσιαστικά «καθάρισαν» το ματς στο τρίτο δεκάλεπτο, συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό επιθετικά, με το τέλος της περιόδου να βρίσκει τον Ολυμπιακό μπροστά με +26 (51-77).

Τυπική διαδικασία ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο, με τις «ερυθρόλευκες» να μην χαλαρώνουν, τον Ζίμπαρτς να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλες τις παίκτριές του και το τελικό να «σφραγίζει» την επικράτηση του Ολυμπιακού.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 35-51, 51-77, 58-104