Αποφασισμένη για τη νίκη ήταν η ομάδα του Ρεθύμνου που αντιμετώπισε με ιδιαίτερη συγκέντρωση την Κύμη και κατάφερε να πάρει ένα σημαντικό θετικό αποτέλεσμα με 78-64 σκορ.

Το Ρέθυμνο μπήκε πολύ δυναμικά στο ματς με τον Τζόουνς να ευστοχεί για τρεις και να ανοίγει το σκορ. Μ’ ένα σερί 8-0 και έπειτα από αρκετή ώρα, ο Μαραγκός πέτυχε τους πρώτους πόντους της Κύμης. Οι Κρητικοί ωστόσο, είχαν πάρει τον “αέρα” του παιχνιδιού και κατάφεραν να προηγηθούν.

Το ίδιο κλίμα συνεχίστηκε μέχρι το ημίχρονο με τη διαφορά ότι η ομάδα της Εύβοιας ανέβασε “στροφές” και πέτυχε καλύτερα αποτελέσματα. Βέβαια αυτό δεν ήταν αρκετό, καθώς η αμυντική της λειτουργία δεν μπορούσε να περιορίσει το σύνολο του Ζιάγκου που ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος με 48-38.

Στην επαναφορά από τ’ αποδυτήρια, οι ρυθμοί για αμφότερους τους δύο αντιπάλους έπεσαν, κάτι που αποτυπώθηκε στο επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου αρχικά. Βέβαια, οι φιλοξενούμενοι σε αυτή τη φάση του αγώνα, ήταν σαν να αποσυντόνισαν τους Κρητικούς με την επίθεσή τους και κόντρα στη ροή του πρώτου μέρους, πλησίασαν μια “ανάσα” από την ανατροπή (53-52). Το “τσιπάκι” όμως άλλαξε και με ένα μίνι σερί 8-0, οι γηπεδούχοι ξαναπήραν “κεφάλι”.

Η τελευταία περίοδος ήταν η πιο καθοριστική κι εκεί η ομάδα από το Ρέθυμνο τα έδωσε… όλα. Διατηρώντας σταθερά μια διαφορά της τάξεως άνω των 10 πόντων, έστειλε την Κύμη στην τελευταία θέση, ξεκολλώντας η ίδια από εκεί, έπειτα από πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 48-38, 61-52, 78-64