Ο πρωταθλητής Ελλάδος Παναθηναϊκός μπορεί να μην έοαιξε άμυνα, όμως με την επίθεση να λειτουργεί στην εντέλεια, κέρδισε άνετα τον Άρη με σκορ 108-86. Κορυφαίοι ήταν οι Φριντέτ (21π.), Τζόνσον (15π.) και Μήτογλου (13π., 6ριμπ.) και πλέον άπαντες στρέφουν το μυαλό τους στην πρώτη διαβολοβδομάδα της Euroleague, όπου Χίμκι και Εφές θα περιμένουν μ’άγριες διαθέσεις τους πράσινους.

Ο Αργύρης Πεδουλάκης ξεκίνησε το ματς δίνοντας χρόνο σε παίκτες που δεν είχαν μεγάλο χρόνο συμμετοχής στο παιχνίδι με τη Ζενίτ επιλέγοντας έτσι τους Ραις, Μπράουν, Τζόνσον, Μήτογλου και Παπαγιάννη. Από τη μεριά του ο Σούλης Μαρκόπουλος παρέταξε στο παρκέ του ΟΑΚΑ τους Φλιώνη, Γκετσεβίτσιους, Σιδηροηλία, Ντραγκισεβιτς και Μιλόσεβιτς. Το ξεκίνημα για τους «πράσινους» ήταν νωχελικό και σκοράροντας μόλις δέκα πόντους έπειτα από πέντε λεπτά αγώνα βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 10-12. Οι φιλοξενούμενοι σουτάροντας με καλά ποσοστά στο δίποντο, αλλά και ελέγχοντας τα ριμπάουντ παρέμεναν μπροστά στο σκορ με βραχεία κεφαλή, ωστόσο με 2/2 βολές του Τζίμερ Φριντέτ η πρώτη περίοδο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 25-25.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό και τον Φριντέτ να ανεβάζουν ρυθμό και το σκορ να πηγαίνει στο +10 (35-25) έπειτα από δύο λεπτά καθαρού χρόνου αγώνα. Ο Άρης δεν τα παράτησε και βρίσκοντας τις λύσεις κοντά στο καλάθι κατέβασε τη διαφορά στο -3 (35-32), όμως το «τριφύλλι» με τον Καλάθη να έχει περάσει στο ματς απάντησε με δικό του μικρό σερί διαμόρφωσε το 41-32 και ανάγκασε τον Σούλη Μαρκόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. Η διακοπή και οι οδηγίες του έμπειρου τεχνικού απέφερε καρπούς και μαζί με την χαλάρωση από πλευράς Παναθηναϊκού, οι «κίτρινοι» κατέβασαν και πάλι τη διαφορά στους 2 (43-41). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 50-44 σε ένα χαλαρό πρώτο ημίχρονο από πλευράς Παναθηναϊκού.

Ο Άρης δεν άφηνε τον Παναθηναϊκό να ξεφύγει, όντας πολύ αξιόπιστος έξω από τη γραμμή των 6,75. Ο Τάλτον ήταν εξαιρετικός, όμως οι γηπεδούχοι ανέβασαν λίγο την απόδοσή τους, με τον Τζίμερ Φριντέτ να σκοράρει άκοπα κι αθόρυβα δέκα πόντους στην τρίτη περίοδο. Επιπλέον ο Τζέικομπ Γουάιλι με την αστείρευτη ενέργεα του προσέφερε ουκ ολίγες εντυπωσιακές φάσεις και το 81-62 ήταν ενδεικτικό πως η υπόθεση-νικητής είχε ήδη ολοκληρωθεί.

Όπως ήταν φυσιολογικό η αναμέτρηση στο τέταρτο δεκάλεπτο έμοιαζε και ήταν χαλαρή. Ο Άρης με άμυνα ζώνης έκανε ένα μικρό σερί 4-12, όμως αυτό δεν είχε συνέχεια. Ο Ρίον Μπράουν και ο πολύ ορεξάτος Ντίνος Μήτογλου έκαναν το κομμάτι τους στην επίθεση και το 93-71 ήταν γεγονός. Το τελικό 108-86 άφησε τους πάντες ευχαριστημένους και πλέον οι πράσινοι στρέφονται στη Euroleague, όπου τα πράγματα σοβαρεύουν σε μεγάλο βαθμό.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 50-44, 81-62, 108-86