Ο Παναθηναϊκός βρήκε ισορροπία ανάμεσα σε άμυνα κι επίθεση, μόνο στο τρίτο δεκάλεπτο και ουσιαστικά αυτό του έδωσε το ροζ φύλο αγώνα (89-80) με θύμα το Περιστέρι. Κορυφαίος για το τριφύλλι ήταν ο Μάριους Γκριγκόνις με 20 πόντους, τον ακολούθησε σε απόδοση ο Λι με 16, όσους και ο τιραμόλα Πονίτκα, που μάζεψε και 7 ριμπάουντ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Φρανσίκο, που λίγο έλειψε να κάνει double-double (19π., 9ασ.) Επόμενος αγώνα διεξάγεται το Σάββατο στo Περιστέρι στις 19:15, με το τριφύλλι να είναι το πρώτο ματς μπολ, ώστε να προκριθεί στους τελικούς της Stoiximan Basket League.

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τους Μποχωρίδη, Γκριγκόνις, Πονίτκα, Ουίλιαμς και Γκουντάιτις, ενώ οι πέντε πρώτοι για το Περιστέρι ήταν οι Φρανσίσκο, Πουλιανίτης, Ντένμον, Κασελάκης και Μπίλαν.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν και πάλι στο ματς δίνοντας έμφαση στην άμυνα, ωστόσο οι «πράσινοι» κατάφεραν να βρουν στόχο και πάρουν το προβάδισμα με 9-8 ύστερα από τρία λεπτά αγώνα, όπου ο Γκριγκόνις είχε ζεσταθεί με 4 πόντους. Η εικόνα του ματς γρήγορα άλλαξε αφού η ομάδα του Σπανούλη με ένα σερί κατάφερε να φύγει με +5 (9-14) στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου, αλλά η απάντηση του Παναθηναϊκού ήταν άμεση. Ο Γκριγκόνις συνέχισε να πυροβολεί και με σερί 10-0, το «τριφύλλι» διαμόρφωσε το 19-14 στο 7’. Το Περιστέρι είχε ξεκινήσει με 3/8 τρίποντα και αυτό του έδωσε την ευκαιρία να πλησιάσει στον πόντο 21-20 (8’), σε μία πρώτη περίοδο όπου οι επιθέσεις σταδιακά είχαν περάσει στο πρωταγωνιστικό ρόλο. Μπαίνοντας στην τελική ευθεία για το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός ήταν εύστοχος αλλά κακός δημιουργικά και παρόλο που είχε μόλις μία ασίστ στην στατιστική του κατάφερε να έχει το προβάδισμα με 30-24.

Ο εξαιρετικός Γκριγκόνις των 12 πόντων δεν αρκούσε για τον Παναθηναϊκό και έτσι το μαχητικό Περιστέρι με οδηγό τον Φρανσίσκο (επίσης 12 πόντους) είχε τον τρόπο να διατηρείται σε απόσταση αναπνοής στο σκορ (34-33 στο 14’). Τα ριμπάουντ ήταν ένας τομέας που κυριαρχούσε ο Παναθηναϊκός (13-6)και παρόλο που η διαφορά αυτή δεν αποτυπωνόταν στο σκορ είχε τη σημασία της για το 42-36 στο 16’. Στα ριμπάουντ του Παναθηναϊκού, το Περιστέρι είχε να απαντήσει με τη δημιουργία του (6-11 ασίστ), η οποία σε συνδυασμό με την κακή αμυντική προσέγγιση των γηπεδούχων συντέλεσε στο να διαμορφωθεί το 44-44 στο 18’, ενώ λίγο νωρίτερα ο Λι είχε αποχωρήσει με πρόβλημα τραυματισμού στον αστράγαλο. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, ούτε και το αποτέλεσμα αφού η ισοπαλία συνόδευσε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ στο 49-49. Οι «πράσινοι» αδυνατούσαν να βρουν λύσεις στη φούρια του Φρανσίσκο (18π.) αλλά και στην ευστοχία του Ντένμον (9π), ενώ για τον Παναθηναϊκό ο Γκριγκόνις με 17 πόντους και ο Πονίτκα με 9 πόντους κρατούσαν τα προσχήματα.

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός έσφιξε την άμυνα του, κράτησε χωρίς πόντο το Περιστέρι για 3:30 και σκοράροντας 10 πόντους στο ίδιο διάστημα έφτασε για πρώτη φορά στο +10 (39-49), αναγκάζοντας τον Βασίλη Σπανούλη να καλέσει τάιμ άουτ. Οι «πράσινοι» συνέχισαν με ρυθμό στην επίθεση (9/11 τρίποντα), το Περιστέρι έδειχνε να πάσχει από καθαρό μυαλό και σωστές επιλογές και έτσι το +14 (66-52) στο 26’ ανάγκασε το Βασίλη Σπανούλη να καλέσει νέο τάιμ άουτ. Η ένταση στην άμυνα των γηπεδούχων ήταν αυτό που τους έλειπε στο πρώτο ημίχρονο και στο τρίτο δεκάλεπτο έκανε τη διαφορά «στραγγαλίζοντας» τους παίκτες του Περιστερίου. Το +18 (71-53) στο 28’ και οι τέσσερις πόντοι των φιλοξενούμενων αποτύπωνε ξεκάθαρα την διαφορετική προσέγγιση που είχαν οι παίκτες του Σερέλη στην άμυνα. Το 76-59 ήταν το σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος, δίνοντας έτσι ένα πολύ σημαντικό προβάδισμα στον Παναθηναϊκό για τα τελευταία δέκα λεπτά.

Ο Φρανσίσκο είχε σιγήσει από την καλή άμυνα του Παναθηναϊκού από το τρίτο δεκάλεπτο και έτσι οι «πράσινοι» με συνοπτικές διαδικασίες έφτασαν στο +21 (83-62) στο 32’. Κάπου εκεί επήλθε χαλάρωση για τους παίκτες του Παναθηναϊκού και έτσι το μαχητικό Περιστέρι με σερί 12-0 μείωσε σε 83-74 στο 37’, μπαίνοντας και πάλι στο ματς, που νωρίτερα έμοιαζε τελειωμένο. Ο Πονίτκα ήταν αυτός που έβαλε τέλος σε ένα νεκρό διάστημα πέντε περίπου λεπτών του Παναθηναϊκού χωρίς πόντο για το 85-74 στο 38’. Το καλάθι αυτό έμελε να «καθαρίσει» οριστικά το ματς. Ο Παναθηναϊκός στα τελευταία λεπτά διαχειρίστηκε τη διαφορά και με 89-80 έφτασε στη νίκη και το 2-1 στη σειρά των ημιτελικών.

Τα δεκάλεπτα: 30-24, 49-49, 76-59, 89-80

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Μποχωρίδης 2, Γουίλιαμς 3 (1), Πονίτκα 16 (4/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Γκριγκόνις 20 (2/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Γκουντάιτις 8 (4/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Π. Καλαϊτζάκης 6 (3/3 δίποντα), Λι 16 (4/7 τρίποντα, 6 ασίστ, 4 λάθη), Παπαγιάννης 6 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αγραβάνης 8 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 2, Μαντζούκας 2 (4 ριμπάουντ).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μπίλαν 7 (6 ριμπάουντ), Φρανσίσκο 19 (6/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 9 ασίστ, 4 λάθη), Πουλιανίτης 5 (1), Ντένμον 13 (1 τρίποντο, 3 ασίστ, 4 λάθη), Κασελάκης 8 (2), Κόλεμαν 6, Μωραΐτης 12 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ραντάνοβ, Χάμερ 10.