Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση ο Ιωνικός κατάφερε να επικρατήσει του Κολοσσού με 89-84 στην πρεμιέρα του ελληνικού πρωταθλήματος.

Τα τρίποντα ήταν αυτά που έκαναν τη διαφορά καθώς ο Ιωνικός είχε 14/31 (6/12 στην τέταρτη περίοδο) σε αντίθεση με τον Κολοσσό που σούταρε μόλις 6/25.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 19 πόντους που είχε και 14 ριμπάουντ, ακολούθησε ο Ντιέγκο Κάπελαν με 16 πόντους, ο Ντόντε Χόκινς με 13 πόντους (και 12 ριμπάουντ) και ο Νίκος Αρσενόπουλος με 12 πόντους και 4/6 τρίποντα. Για τον Κολοσσό ξεχώρισε επιθετικά ο Χάρης Γιαννόπουλος με 19 πόντους (3/10τρ.) αλλά με ένα καθοριστικό λάθος στο τέλος και ο Γιανίκ Μορέιρα είχε 17 πόντους.

Ανέτρεψε το -8 ο Κολοσσός στο πρώτο ημίχρονο

Πιο δυνατά στο παιχνίδι μπήκε ο Ιωνικός που με διαδοχικούς πόντους του Μαυροκεφαλίδη έφτασε στο 13-7, όμως με πόντους των Όσμπορν και Τιγκ οι Ροδίτες μείωσαν σε 19-18 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

Λέισι και Χόκινς πήραν την σκυτάλη στο σκοράρισμα για τους γηπεδούχους κάνοντας το 28-20, όμως ο Κολοσσός κατάφερε να πλησιάσει σε 35-33 και με 5 σερί πόντους του Γιαννόπουλου να προσπρεάσει με 35-40, προτού ο Σίμονς γράψει το 38-40 του ημιχρόνου.

Συγκλονιστικό φινάλε στην κανονική διάρκεια

Ο Κολοσσός είχε αποκτήσει το μομέντουμ του αγώνα, ο Γιαννόπουλος παρέμενε «ζεστός» και έτσι η διαφορά πήγε στο +10 (38-48), όμως ο Ιωνικός επέστρεψε γρήγορα χάρη σε Μαυροκεφαλίδη και Αρσενόπουλο για το 49-51, ενώ με τρίποντο του τελευταίου πήρε εκ νέου το προβάδισμα με 57-55 λίγο πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου.

Τα τρίποντα των Καπελάν (2) και Μάντζαρη έδωσαν αυτοπεποίθηση στην ομάδα του Άγγελου Τσίκληρα (70-65), ωστόσο ο Μορέιρα με 6 σερί πόντους έφερε ξανά την ισορροπία στο παιχνίδι (72-72 στο 37′). Ο παράγοντας «τρίποντα» μίλησε ξανά για τους γηπεεδούχους, με τους Αρσενόπουλο και Μαυροκεφαλίδη να βρίσκουν στόχο για το 78-72 στο 38′.

Ο Γιαννόπουλος στο τελευταίο λεπτό απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 78-75, όμως ο Κατσίβελης έχασε το ζευγάρι των βολών του στα 22” πριν το φινάλε μετά το αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε. Ο Κολοσσός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με 3/3 βολές του Γιαννόπουλου ισοφάρισε, με τον Καπελά να κάνει ερμπολ στην τελευταία επίθεση.

Για ακόμα μία φορά το μακρινό σουτ «μίλησε» για τους Νικαιώτες, καθώς οι Σίμονς και Λέισι έγραψαν το 86-80 με δύο τρίποντα στο 42′ και ο Μάντζαρης με λέι απ έκανε το 88-82 στα 35” μετά το λάθος του Γιαννόπουλου. Ο υπολειπόμενος χρόνος δεν έφτανε για τον Κολοσσό που γνώρισε την ήττα στις λεπτομέρειες…

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 38-40, 57-57, 78-78 (κ.δ.), 89-84