Σε ένα ματς θρίλερ, το Λαύριο κατάφερε να φύγει με τη νίκη από τη Νίκαια, επικρατώντας του Ιωνικού με 89-88, με τον Άνταμ Σμιθ να αστοχεί στο τελευταίο και καθοριστικό σουτ.

Με αυτό το αποτέλεσμα το Λαύριο ανέβηκε στο 11-4 και παραμένει μία από τις ομάδες της κορυφής με 26 βαθμούς, έχοντας 11 νίκες στα τελευταία 12 παιχνίδια στο πρωτάθλημα. Από την άλλη ο Ιωνικός έπειτα από δύο σερί νίκες έπεσε πλέον στο 6-10, γνωρίζοντας την πρώτη εντός έδρας ήττα του μετά τις 6 Δεκεμβρίου.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Ντέβιν Ντέιβις (17π., 7ρ.), Τάισον Κάρτερ (14π., 4ρ., 4ασ.), Άλφα Ντιαλό (13π., 4ρ.) και Πέτρος Γερομιχαλός (11π., 12ρ.).

Για τους ηττημένους, κορυφαίος ήταν ο Τζέρεμι Χόλογουελ με 25 πόντους (6/8 διπ., 4/5 τριπ., 1/2 β.). Ωραίος αλλά μοιραίος ο Άνταμ Σμιθ με 22 πόντους (7/11 διπ., 2/4 τριπ., 2/3 β.) και 6 ασίστ. Άγγιξε το νταμπλ-νταμπλ ο Νίκος Χουγκάζ με 9 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ στους 10 πόντους από την πρώτη περίοδο έμεινε ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, ο οποίος αγωνίστηκε μόλις για 10:59.

Το Λαύριο ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι, αφού οι πρώτες επτά προσπάθειες των παικτών του Χρήστου Σερέλη ήταν εύστοχες. Αυτό τους έφερε στο 13-7 στα πρώτα τριάμισι λεπτά του αγώνα. Ο Ιωνικός, όμως, ισοφάρισε γρήγορα σε 15-15, με τον Μαυροκεφαλίδη, ο οποίος είχε τους 10 από τους πρώτους 15 πόντους της ομάδας του. Ωστόσο, η επίθεση των φιλοξενούμενων συνέχισε να λειτουργεί πολύ καλά και προηγήθηκαν δύο φορές με οκτώ (18-26, 20-28), για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο 24-30 με καλάθι του Άνταμ Σμιθ.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στη δεύτερη περίοδο, αφού ο ρυθμός παρέμεινε σε ψηλά επίπεδα, όπως και το σκορ, με το Λαύριο να διατηρεί το προβάδισμα και ο Ιωνικός με κάποια ξεσπάσματα να μειώνει. Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν δύο φορές με εννέα (26-35, 35-44), αλλά οι γηπεδούχοι έφεραν τη διαφορά ακόμη και στον πόντο (44-45), 3:47 πριν την ανάπαυλα. Εν τέλει το ημίχρονο έκλεισε στο 49-56, με πρωταγωνιστές του Χόλογουελ και Ντέιβις, οι οποίοι ήταν εκπληκτικοί στο δεύτερο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας 13 και 15 αντίστοιχα στο πρώτο μέρος του αγώνα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με καλάθι του Σμιθ, που έκανε το 51-56, αλλά με ένα γρήγορο 6-0 το Λαύριο πήρε διψήφια διαφορά στο 23’ (51-62). Πρωταγωνιστής στο σημείο αυτό ο Γερομιχαλός, ο οποίος έφερε και το +12 (54-66) για τους φιλοξενούμενους στα μισά της τρίτης περιόδου. Όμως οι γηπεδούχοι μείωσαν στους επτά (64-71) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, με μπροστάρη τον Άνταμ Σμιθ, ο οποίος στο 30’ είχε πετύχει ήδη 17 πόντους.

Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου κατάφεραν να βρουν τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέψουν από ακόμη ένα προβάδισμα εννέα πόντων του Λαυρίου. Το 64-73 μετατράπηκε, με επιμέρους 10-2, σε 74-75, 6:54 πριν το φινάλε. Ο Χρήστος Σερέλης επανέφερε στο παιχνίδι τον Κάρτερ, αυτός έδωσε σημαντικές βοήθειες και βοήθησε την ομάδα του να πάρει αέρα έξι πόντων (77-83, 79-85). Όμως μετά από ώρα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν. Χόλογουελ και Πετρόπουλος με τρίποντα έκαναν το 85-85, 2:45 πριν το τέλος. Aπό κει και έπειτα τα καλάθια έμπαιναν με το… σταγονόμετρο. Στα 10,5” και με το σκορ στο 87-89 ο Χουγκάζ έκανε 1/2 βολές και διαμόρφωσε το τελικό 88-89, αφού στη συνέχεια ο Μουράτος αστόχησε σε δύο βολές, ενώ ο Σμιθ έχασε την τελευταία επίθεση του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 24-30, 49-56, 64-71, 88-89