Δύσκολη νίκη πήρε στη Νίκαια κόντρα στον Ιωνικό ο Παναθηναϊκός, ο οποίος παρόλο το γεγονός πως επί της ουσίας αγωνίστηκε χωρίς περιφέρεια κατάφερε να επικρατήσει με 61-68.

Οι γηπεδούχοι με κορυφαίο τον Χάμιλτον (21 πόντους και 13 ριμπάουντ) προσπάθησαν να χτυπήσουν από την περιφέρεια και να πάρουν το ματς, ωστόσο με κορυφαίο τον Γιώργο Παπαγιάννη (20 πόντους και 17 ριμπάουντ) το «τριφύλλι» μπόρεσε εν τέλει να κάμψει τη σθεναρή αντίσταση του μαχητικού Ιωνικού και να πάρει το διπλό.

Ο αγώνας

Ο Ιωνικός ξεκίνησε τον αγώνα με τους Κολοβέρο, Χάμιλτον, Μουσταφά, Μόουζες και Γόντικα, ενώ οι πέντε πρώτοι για τον Παναθηναϊκό ήταν οι Σαντ Ρος, Κασελάκης, Ουάιτ, Έβανς και Παπαγιάννης.

Τρία λεπτά χρειάστηκε ο Παναθηναϊκός για να πετύχει το πρώτο του καλάθι (3-2), αφού οι «πράσινοι» είχαν ξεκινήσει άστοχοι και σε κάποιες περιπτώσεις απρόσεκτοι στην εκτέλεση. Μέχρι τα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου το «τριφύλλι» βελτιώθηκε βρίσκοντας πόντους κυρίως από τον Ουάιτ και σε συνδυασμό με την καλή του άμυνα πήρε το προβάδισμα με 6-9. Ο Ιωνικός πίεζε στην άμυνα το κατέβασμα της μπάλας του Παναθηναϊκού θέλοντας να εκμεταλλευτεί τα κενά στις θέσεις των γκαρντ και να αποσυντονίσει τις επιθέσεις των «πρασίνων», κάτι το οποίο κατέφερε και με εύστοχο τρίποντο ισοφάρισε σε 13-13 στο 8’ για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος με το σκορ στο 15-15.

Το πρόβλημα του Παναθηναϊκού στην κυκλοφορία της μπάλας ήταν κάτι παραπάνω από εμφανές.  Οι «πράσινοι» στα πρώτα δυόμισι λεπτά της δεύτερης περιόδου κόλλησαν επιθετικά και έτσι ο μαχητικός Ιωνικός προσπέρασε με 23-19, αναγκάζοντας τον Δημήτρη Πρίφτη να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Χάμιλτον με τον Μουστάφα έκαναν μεγάλη ζημιά στην άμυνα του «τριφυλλιού», εκμεταλλευόμενοι το γεγονός πως απέναντί τους ήταν κατά βάση μεγαλύτερα κορμιά και χτυπούσαν τα missmatch με διεισδύσεις. Έτσι οι γηπεδούχοι διατηρούνταν μπροστά στο 15’ (27-25), δείχνοντας πως δε θα ήταν εύκολη υπόθεση με την ομάδα του Πρίφτη. Οι «πράσινοι» δεν μπορούσαν να βρουν σκορ αφού υστερούσαν σε δημιουργία και μακρινό σουτ (1/8 τρίποντα) σε αντίθεση με τον Ιωνικό που ανέβασε τη διαφορά ακόμα και στους 8 πόντους (35-27) στο 18’. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε εμφατικά στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου ημιχρόνου εφαρμόζοντας παγίδες και ασφυκτική πίεση από το κατέβασμα της μπάλας του Ιωνικού και έτσι κατάφερε να τρέξει σερί 8-0, ισοφαρίζοντας σε 35-35. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 38-35, έπειτα από ένα τρίποντο του Χάμιλτον με τη λήξη.

Ο Παπαγιάννης ήταν η βασική πηγή σκοραρίσματος για τον Παναθηναϊκό και ο Έλληνας ψηλός ήταν αυτός που διατηρούσε τους «πράσινους» κοντά στο σκορ 44-41 στο 23’. Οι «πράσινοι» έδειχναν να μην έχουν τις λύσεις για να πάρουν το προβάδισμα και όσο ο χρόνος κυλούσε, ο Ιωνικός αύξανε τη διαφορά (52-44 στο 26’) αφού πέραν του Παπαγιάννη, οι υπόλοιποι «πράσινοι» δεν είχαν βοηθήσει καθόλου στην επίθεση. Όπως στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν και στο τρίτο, μόλις οι φιλοξενούμενοι έμειναν πίσω με 8 πόντους έβγαλαν αντίδραση, δείχνοντας μεγαλύτερη συνέπεια στο σκοράρισμα και με Κασελάκη, Μποχωρίδη και Ουάιτ μείωσαν σε 52-51 ενώ απέμεναν 2:23 για το τέλος του δεκαλέπτου. Με 1/2 βολές του Μαντζούκα ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 52-52 και με τρίποντο του 18χρονου φόργουορντ οι «πράσινοι» ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο όντας στο +1 (54-55), ενόψει της 4ης και καθοριστικής περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός είχε στόχο στην τέταρτη περίοδο να πιέσει πολύ στην άμυνα και μέσω αυτής να βρει ρυθμό στην επίθεση. Το πλάνο αυτό βγήκε σε μεγάλο βαθμό για τον Πρίφτη και έδωσε την ευκαιρία στο «τριφύλλι» να προηγηθεί με 56-61, την ώρα που απέμεναν 7 λεπτά για το τέλος του αγώνα. Ο Ιωνικός δεν παράτησε το ματς και με κορυφαίο τον Χάμιλτον έφερε το σκορ στα ίσια 61-61 (35’). Σε ένα κακό ματς αλλά με τρομερές μονομαχίες, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μπει στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα έχοντας προβάδισμα με 61-64. Ο Ιωνικός σε όποιες ευκαιρίες είχε να πλησιάσει έχασε το μυαλό του και υπέπεσε σε λάθη και έτσι οι «πράσινοι» δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη παίρνοντας τη νίκη με τελικό σκορ 61-68.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-15, 38-35, 54-55, 61-68.