Ο Ηρακλής, σε ένα κατάμεστο “Ιβανώφειο”, επικράτησε εύκολα του ΠΑΟΚ με 99-82, βυθίζοντας τον Δικέφαλο στον… πάτο του βαθμολογικού πίνακα! Σε φανταστική μέρα για τον Γηραιό βρέθηκαν Σούλερ, Χάνλαν και Ζάρα, ντέρμπι… παραμονής με τον… Άρη για τους “ασπρόμαυρους” την ερχόμενη αγωνιστική…

Ο Ηρακλής είχε «άξονα» τον Σούλερ στο πρώτο μέρος, με τον Αμερικανό να κάνει ό,τι θέλει στην επίθεση (18π.) και όταν έκανε το δεύτερο φάουλ και πήγε στον πάγκο, ανέλαβε ο Χάνλαν (10π.). Ο ΠΑΟΚ δυσκολευόταν πολύ να πλησιάσει τη ρακέτα των γηπεδούχων, ειδικά στη δεύτερη περίοδο και όταν πήγαινε σε επίθεση πέντε εναντίον πέντε, συνήθως είχε πρόβλημα στην απόφαση. Το +10 του Ηρακλή, στο πρώτο μέρος (49-39), με τους γηπεδούχους να σουτάρουν με 58% στο δίποντο (10/16) και 53% στο τρίποντο (7/13) ήταν ενδεικτικό της εικόνας του αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ με τους Λιούις και Σμιθ, εκτός τόπου και χρόνου σε επίθεση και άμυνα, απλά παρακολουθούσε τον Ηρακλή, να βγάζει ελεύθερα σουτ, να συνεχίζει με τρομερή ενέργεια και στο επιθετικό ριμπάουντ και να ανεβάζει διαρκώς τη διαφορά.

Μπορεί ο Σούλερ, λόγω φάουλ να έχασε το ρυθμό του, αλλά ο Ζάρας ανέλαβε, με την ομάδα του Καστρίτη να είναι έτοιμη να αντιμετωπίσει το ατομικό, κυρίως, παιχνίδι των παικτών του ΠΑΟΚ.

Ο Ηρακλής έκλεισε τον πρώτο γύρο, με μία μεγάλη νίκη στην «καυτή» του έδρα, πήγε στο 6-7 και συνεχίζει την προσπάθεια του για τα πλέι οφ, ενώ ο ΠΑΟΚ, εκπέμπει SOS, στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, με το ντέρμπι με τον Άρη, την επόμενη αγωνιστική, να έχει οριακό χαρακτήρα.