Με τρίποντο του Μακ, ένα δέκατο πριν το τέλος του αγώνα η Καρδίτσα έκανε τη μεγάλη ανατροπή και πήρε τεράστια νίκη επί του Αμαρουσίου με 87-84.

Τεράστια νίκη για την Καρδίτσα, η οποία έκανε μια απίθανη ανατροπή και πήρε την νίκη κόντρα στο Μαρούσι. Ήρωας της τελευταίας στιγμής για την ομάδα της Καρδίτσας ο Μακ ο οποίος με τρίποντο ένα δέκατο του δευτερολέπτου πριν το τέλος έκανε το 87-84 και έδωσε την νίκη στην ομάδα του, παρά την πολύ καλή εμφάνιση του Αμαρουσίου.

Το Μαρούσι μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση και έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις του. Με την ομάδα των βορείων προαστίων να θέλει να τρέξει το γήπεδο, κατάφερε να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους και να προηγηθεί στο πρώτο πεντάλεπτο με 3-11, με την μπάλα να περνάει συνεχώς από τα χέρια του Μίρο Ραντούλιτσα. Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου προσπάθησε να αντιδράσει και με τον Δίπλαρο να περνάει στο παρκέ και να αναλαμβάνει επιθετικές πρωτοβουλίες, η Καρδίτσα κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά και να μειώσει σε 11-13. Ο πολύ καλός Νικολαίδης με τρίποντο έκανε το 14-16, με το Μαρούσι να «κλείνει» την πρώτη περίοδο στο 18-22.

Ο Γιαννόπουλος κρατούσε μπροστά το Μαρούσι

Ανάλογη η εικόνα και στη δεύτερη περίοδο με το Μαρούσι να ελέγχει πλήρως τον ρυθμό της αναμέτρησης και την Καρδίτσα να προσπαθεί να βρει χώρο για να κάνει την αντεπίθεσή της. Το Μαρούσι στο 15 ήταν στο 27-36, αλλά ένα γκολ-φάουλ του Σίμπερτ διαμόρφωσε το 30-36, με τον Γιάνκοβιτς να βρίσκεται στο παρκέ και να προσπαθεί από το χαμηλό ποστ είτε να δημιουργήσει είτε να εκτελέσει. Ο Γιαννόπουλος ήταν σε πολύ καλό βράδυ και έδωσε εκ νέου διψήφια διαφορά στην ομάδα του, 30-41, με τους γηπεδούχους όμως να μη το βάζουν κάτω και να βρίσκονται μόλις 5 πόντους πίσω, 43-48, στο τέλος του ημιχρόνου.

Η Καρδίτσα προσπαθούσε, αλλά το Μαρούσι είχε τον έλεγχο

Η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, με τον Ουάιτ να είναι ο παίκτης που προσπαθούσε από πλευράς Καρδίτσας να ανατρέψει τα δεδομένα. Όμως, στο 25’ και με το σκορ στο 51-57 ο Ουάιτ δέχθηκε τεχνική ποινή για διαμαρτυρία και έφτασε τα τρία φάουλ πηγαίνοντας στον πάγκο. Ο Ραντούλιτσα με γκολ-φάουλ έδωσε… αέρα 7 πόντων, 53-60, αλλά και πάλι το Μαρούσι δε μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ, μιας και ο Καμπερίδης απάντησε άμεσα για το 56-60. Ο Ραντούλιτσα όμως ήταν ο παίκτης που είχε αναλάβει δράση για την ομάδα του και έκανε το 59-67 με δύο ακόμα πόντους, 2:25 για το τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Δίπλαρος συνέχιζε να δίνει λύσεις για τους γηπεδούχους με την τρίτη περίοδο να λήγει με 66-69.

Θρίλερ και στην Καρδίτσα

Το ντέρμπι καλά… κρατούσε στην Καρδίτσα με τον Γιάνκοβιτς να ισοφαρίζει σε 69-69, αλλά ο Μπρίσκοου απάντησε άμεσα και με ένα ακόμα τρίποντο έκανε το 69-72, με τον παίκτη του Αμαρουσίου να δέχεται τεχνική ποινή για τον πανηγυρισμό του. Μία εύστοχη βολή από την τεχνική ποινή και το δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο από τον Γιάνκοβιτς η Καρδίτσα πέρασα μπροστά για πρώτη φορά με 73-72, με τους Αμαρουσιώτες στο 33’ να παίρνουν και πάλι το προβάδισμα. Ο Γιάνκοβιτς συνέχιζε να… πυροβολεί από τα 6.75 (3/4) και στο 35’ το σκορ ήταν 76-79, με τα… αίματα να ανάβουν και τις κόντρες μεταξύ των παικτών να είναι συνεχείς. Μάλιστα Γούνταρντ και Ουάιτ δέχθηκαν από μία τεχνική ποινή με τον παίκτη της Καρδίτσας να αποβάλλεται 3:52 πριν από τη λήξη. Ακολούθησε ένα επιθετικό φάουλ του Μπρίσκοου το οποίος ήταν το πέμπτο με αποτέλεσμα να πάει και αυτός στον πάγκο. Ο Γιάνκοβιτς ήταν… ζεστός και με ένα ακόμα καλάθι μείωσε σε 80-81, ενώ απέμεναν 90 δεύτερα για τη λήξη. Με το ματς να έχει πάει στη… ρουλέτα των βολών το σκορ ήταν στο 82-84, 50 δεύτερα πριν το τέλος του αγώνα και ο ΜακΚάλουμ στα 33 δεύτερα με 2/2 έκανε το 84-84. Το Μαρούσι είχε το ματς στα χέρια του αλλά ο Γιαννόπουλος αστόχησε σε σουτ τριών πόντων με την μπάλα να περνάει εκτός και την Καρδίτσα να έχει στη διάθεσή τους 6 δεύτερα για να πάρει το ματς. Στην τελευταία επίθεση ο Μακ βρήκε το τρίποντο από τη γωνία ευστόχησε και έδωσε στην ομάδα του την τέταρτη συνεχόνενη νίκη της με 87-84.

Τα Δεκάλεπτα: 22-28, 43-48, 66-69, 87-84