Ο Κολοσσός (3-1) κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα επί του Ιωνικού (1-3) μετά το μουδιασμένο πρώτο δεκάλεπτο και πήρε μία σημαντική νίκη εντός έδρας με 88-81

Ο αγώνας

Η 4η αγωνιστική έφερε αντιμέτωπους Κολοσσό Ρόδου και Ιωνικό στο κλειστό της Καλλιθέας, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα, αφού επικράτησαν του συνόλου του Σεγκούρα με 88-81 και ανάγκασαν τον αντίπαλό τους στην τρίτη τους ήττα στο πρωτάθλημα.
Ο αγώνας

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, με τον Ουίλιαμς κάνει το 8-6 στο 5′ και να δίνει προσωρινά το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Στο 1:16 το παιχνίδι ήρθε πάλι στο μηδέν με τους τρεις πόντους του Μαργαρίτη (16-16), ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε στο +5 για τον Ιωνικό με buzzer beater του Τζέρμαν (21-16).

Ο Αμερικανός συνέχισε να… πυροβολεί από την περιφέρεια και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου διαμόρφωσε το 23-29 για τους Νικαιώτες. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 8 πόντους (25-33), ωστόσο ένα σερί των γηπεδούχων έφερε τη νέα ισοπαλία στον αγώνα με 33-33. Όσο και αν προσπαθούσε να ξεφύγει ο Ιωνικός, ο Κολοσσός έβρισκε απαντήσεις κυρίως με Ουίλιαμς και Φλόιντ που μαζί είχαν τους 25 από τους 43 πόντους της ομάδας τους στο πρώτο μισό, που ολοκληρώθηκε στο 45-46.

Μετά την ανάπαυλα, ο Ουίλιαμς με 3/3 σουτ τριών πόντων άνοιξε την «ψαλίδα» για την ομάδα του Κατζούρη και το προβάδισμα των 8 πόντων ήρθε στα χέρια των γηπεδούχων (60-52). Στο 1:06 πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ο Κολοβέρος έφερε ξανά το ματς στον πόντο (64-63).

Φλόιντ και Τιλί έκαναν το 75-67, με τον Ιωνικό να ψάχνει την αντεπίθεση. Αυτή δεν ήρθε και η διαφορά πήγε στο +10 από το lay-up του Μαργαρίτη 1:38 πριν το τέλος. Ο Γόντικας με 2 εύστοχες βολές έφερε πιο κοντά την ομάδα του (86-80), ωστόσο δεν κατάφεραν να αλλάξουν τα δεδομένα στον εναπομείναντα χρόνο και ο αγώνας στο 88-80 μετά από γλίστρημα του Κολοβέρου.