Με πρωταγωνιστές τους Μπάνκστον (πρώτο ημίχρονο) και Ρομπέρτο Γκάλινατ (δεύτερο ημίχρονο) ο Άρης πέρασε από τη Ρόδο, κερδίζοντας τον Κολοσσό με 88-78.
Αυτή ήταν η τέταρτη σερί νίκη στο ελληνικό πρωτάθλημα για τους κιτρινόμαυρους (4-1), που είχαν και τις σημαντικές απουσίες των Τολιόπουλου, Μπλούμπεργκς και Σλαφτσάκη. Ο Κολοσσός (2-3), με εξαιρετικό ντεμπούτο του Άντριου Γκάουντλοκ (22π.), πάλεψε για τη ανατροπή στην τέταρτη περίοδο χωρίς όμως να έχει αντίκρισμα η προσπάθειά του.

Για τους νικητές, που διέκοψαν και το αρνητικό των 9 ηττών από τον Κολοσσό, ο Κρις Μπάνκστον είχε 21 πόντους (20 στο πρώτο ημίχρονο) και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Ρομπέρτο Γκάλινατ σταμάτησε στους 19 πόντους (4/6 τρ.) από τους οποίους έβαλε τους τους 11 στα τελευταία τρία λεπτά του αγώνα. Εξαιρετικός και ο Λευτέρης Μποχωρίδης με 11 πόντους, 7 ασίστ και 6 ριμπάουντ.

Ο Κολοσσός ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι, όμως με 7 διαδοχικούς και αναπάντητους πόντους του Ντε Σόουζα, ο Άρης το γύρισε υπέρ του (5-7). Η σκυτάλης του σκοραρίσματος πέρασε στον Μπάνκστον, όμως οι γηπεδούχοι έμεναν κοντά χάρη στους Περάντες και Κολοβέρο (13-15). Με συνέπεια στο σκοράρισμα μέσα από τη ρακέτα (21π.) ο Άρης έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 18-24, με τον Μπάνκστον να έχει 12 πόντους.

Με δράστη τον Αμερικανό σέντερ ο Άρης έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +10 (21-31). Κολοβέρος και Πόλεϊ μάζεψαν τη διαφορά (25-31), αλλά ο Μπάνκστον έδειχνε ασταμάτητος, φτάνοντας τους 22 πόντους με αλλεπάλληλα καρφώματα για το 27-40. Και με τον Μποχωρίδη να προσφέρει πόντους οι «κιτρινόμαυροι» ξέφυγαν με 28-47 και παρά το 8-0 σερί του Κολοσσού, έκλεισαν το ημίχρονο στο 35-50 με buzzer beater τρίποντο του Φίλλιου, έχοντας πετύχει το 70% των πόντων τους από τη ρακέτα.

Δύο γρήγορα προσωπικά φάουλ έστειλα τον Γκάλινατ στον πάγκο (4φ.) και με τους Γκάουντλοκ-Ουτόμι να σκοράρουν, ο Κολοσσός μείωσε σε 45-55, δίνοντας νέα πνοή στους γηπεδούχους. Ο Γκάουντλοκ μείωσε κι άλλο (53-61) και ο Μπιλής έδωσε συνέχεια στην αντεπίθεση των Ροδιτών με το 58-63 λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Περάντες έκανε το ματς ξανά ντέρμπι (60-64), αλλά ο Άρης αφυπνίστηκε και με καλάθια των Καρ-Σανόγκο απέκτησε ξανά διψήφια διαφορά (60-71). Το τρίποντο του Χάρελ έγραψε και το 62-74 στο 34′. Γκάουντλοκ κατά κύριο λόγο και Κολοβέρος κρατούσαν ζωντανό τον Κολοσσό (73-79 στο 38′), με τον Γκάλινατ να αναλαμβάνει πρωτοβουλίες για τον Άρη στα καθοριστικά τελευταία λεπτά. Με δύο σερί τρίποντο και 11 μαζεμένους πόντους συνολικά ο Αμερικανός έγραψε το 73-86 (39′), πoυ τελείωσε την υπόθεση-νίκη στην αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 35-50, 58-64, 78-88