Στο κατάμεστο γήπεδο της Πάτρας, ο Προμηθέας αναμετρήθηκε με τον Παναθηναϊκό στο πλαίσιο των αγώνων της Basket League, με τους «πράσινους» να παίρνουν σπουδαίο “διπλό”.

Οι Πατρινοί έκαναν μια πολύ καλή εμφάνιση με αρκετούς παίκτες του ν’ αγγίζουν τα διψήφια και τον Λάνγκτον Χολ να ξεχωρίζει με 18 πόντους. Όσο για τον Παναθηναϊκό, ο Μάρκους Ντένμον έκανε φοβερή εμφάνιση αγγίζοντας τους 25 πόντους και ακολούθως ο Θανάσης Αντετοκούνμπο με 17 πόντους στάθηκε άξιος συμπαραστάτης του.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε ιδιαίτερα δυναμικά και για τις δύο ομάδες, που μπήκαν πολύ ενεργητικά στο παιχνίδι και σκόραραν άνετα και οι δύο. Ο Παναθηναϊκός μπορεί να έληξε την περίοδο με το προβάδισμα δικό του, ωστόσο δεν τα βρήκε… εύκολα, αφού ο Προμηθέας κατάφερε να ισοφαρίσει αρκετές φορές.

Στο επόμενο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνεχίστηκε στους ίδιους ρυθμούς με τον Παναθηναϊκό όμως να παίζει εξαιρετική άμυνα και να καταφέρνει να αγγίξει μια διαφορά 10 πόντων (36-46), γεγονός που δυσκόλεψε αρκετά τους αντιπάλους του.

Στο δεύτερο ημίχρονο, μια κακή αμυντικά περίοδος για την ομάδα του «τριφυλλιού» έδωσε αέρα… ντέρμπι στο παιχνίδι, αφού με επιμέρου σκορ 26-27, επιτρέποντας στον Προμηθέα να σκοράρει πολλά καλάθια, η διαφορά μειώθηκε ξανά στον πόντο, ενώ ένα δίποντο του Γκίκα επέτρεψε στους γηπεδούχους να βγουν μετά από πάρα πολύ ώρα, ξανά μπροστά στο σκορ (62-61). Βέβαια, αυτό συνέβη μόνο προς στιγμήν, αφού οι φιλοξενούμενοι «αντέδρασαν» άμεσα στο αποτέλεσμα αυτό «γυρνώντας» πάλι υπέρ τους το παιχνίδι.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι δύο αντίπαλοι συνέχισαν να είναι εξίσου επιθετικοί και μαχητικοί, με το σύνολο όμως του Τσάβι Πασκουάλ να είναι πιο αποτελεσματικός στα καλάθια του. Ο Ζακ Όγκαστ όπως και ο Νίκος Παππάς πήραν… επάνω τους το τελευταίο μέρος του αγώνα και όντας… άχαστοι ξεπέρασαν το “φράγμα” των 100 πόντων στο σκορ, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα τους και την ψυχολογική “ντόπα” που χρειαζόταν.

Τα δεκάλεπτα: 26-31, 43-52, 69-79, 91-108