To Περιστέρι επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα μετατρέποντας σε περίπατο το παιχνίδι με την Λάρισα, επικρατώντας με 98-78 εκτός έδρας για την 19η αγωνιστική της Basket League.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη του Περιστερίου με τον Σωτήρη Μανωλόπουλο στον πάγκο και η πρώτη μετά τις 27 Φεβρουαρίου. Η ομάδα των δυτικών προαστίων μετρούσε τρεις συνεχόμενες ήττες πριν το σημερινό παιχνίδι, αλλά κατάφερε να σταματήσει το αρνητικό σερί και να ανέβει στο 10-9.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Μάρβιν Τζόουνς (18 πόντοι, 10 ριμπάουντ), Τεράν Πέτεγουεϊ (15 πόντοι, 4 ασίστ), Μιχάλης Τσαϊρέλης (14 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ) και Τρε ΜακΛίν (14 πόντοι).

Από την άλλη, η Λάρισα ηττήθηκε για δεύτερη συνεχόμενη εβδομάδα, φθάνοντας τα πέντε αρνητικά αποτελέσματα στη τελευταία εξάδα των αγώνων της. Έτσι παραμένει στην προτελευταία θέση με 5-14 και το ερχόμενο Σάββατο θα παίξει εκτός με το Μεσολόγγι για την παραμονή της στη κατηγορία.

Για τους Θεσσαλούς ξεχώρισαν οι Κώστας Παπαδάκης (22 πόντοι, 6/10 τρίποντα) και ΝτεΒόν Ουάσινγκτον (16 πόντοι).

Η Λάρισα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε 6-2, με τον Ουάσινγκτον να πετυχαίνει όλους τους πόντους. Ωστόσο το Περιστέρι με πρωταγωνιστή τον Πέτεγουεϊ έτρεξε ένα σερί 11-0 και μετέτρεψε το 8-7 σε 8-18, για να πάρει διψήφια διαφορά στα μισά της πρώτης περιόδου, η οποία έκλεισε στο 17-26, καθώς οι γηπεδούχοι δεν βρήκαν αντίδοτο στην εκπληκτική επιθετική λειτουργία των φιλοξενούμενων.

Και το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε στους Περιστεριώτες, οι οποίοι κατάφεραν να εκτοξεύσουν τη διαφορά στο διάστημα αυτό. Όταν η Λάρισα μείωσε σε 25-34 οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου πάτησαν… γκάζι και με ένα επιμέρους σκορ 18-4 προηγήθηκαν με 23 (29-52) στο 19ο λεπτό. Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους οι Θεσσαλοί «ξύπνησαν» και με ένα 8-2 μείωσαν σε 37-54, με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την απόδοσή τους, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν απλώς να διατηρούν τη διαφορά στα επίπεδα που ήταν στην ανάπαυλα. Όμως το Περιστέρι με επιμέρους σκορ 16-6 έφθασε στο 53-77 στο 29’, που ήταν και το μεγαλύτερο προβάδισμα στο παιχνίδι μέχρι εκείνο το σημείο, με τους Λαρισαίους να κλείνουν την τρίτη περίοδο με πέντε συνεχόμενους πόντους και να ρίχνουν τη διαφορά στους πρόποδες των 20 πόντων (58-77).

Πριν την έναρξη της τέταρτης περιόδου ο Σωτήρης Μανωλόπουλος προειδοποίησε τους παίκτες του να μην χαλαρώσουν και αυτοί ξεκίνησαν με ένα επιμέρους σκορ 11-2, που έφερε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, στους 28 πόντους (60-88). Από κει και πέρα όμως οι Περιστεριώτες άφησαν το πόδι από το… γκάζι, για να μειώσει η Λάρισα στο τελικό 78-98.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 37-54, 58-77, 78-98